Bezpečně na internetu

Internet není tak bezpečné místo, jak by se mohlo zdát. Vaše aktivity na světové síti jsou lehce vystopovatelné a monitorovatelné. Navštívíte-li jakékoliv internetové stránky, okamžitě se o vás jejich provozovatel dozví celou řadu osobních informací. Vaše identita, např. IP adresa může být navíc zneužita k nelegální činnosti. Při jediné návštěvě internetové stránky lze zjistit o návštěvníkovi minimálně následující údaje:

•IP adresu uživatele (jedinečná číselná adresa počítače na síti)
•hostname (v podstatě srozumitelnější alfanumerický název návštěvníka)
•z jakého státu, kraje a města přistupujete
•typ internetového prohlížeče
•nastavení jazyka v prohlížeči
•operační systém a jeho verze
•rozlišení monitoru, barevná hloubka
•na jaké internetové stránce jste předtím byli
•jaký je váš poskytovatel internetového připojení
•zda jste už někdy na této stránce byli
•jaké jste zadali slovo ve vyhledávači
•jak dlouho jste se na stránce zdrželi
•veškeré aktivity na konkrétní stránce
•jak rychlé a kvalitní máte připojení
•pokud používáte WiFi připojeni, lze získat pomocí speciálního software i vaše hesla


Internetem – základní tipy pro surfaře (převzato z http://www.bezpecne-online.cz)

Sociální sítě, kde se dozvíš o všech všechno, i to, co možná ani nechceš . Videa, hry a spousta dalších věcí, to je internet. Můžeš si z něj namíchat svůj vlastní koktejl a popíjet ho třeba i v mobilu kdykoliv se ti zamane. Napadlo tě ale někdy, že věci nemusí být tak růžové, jak se na první pohled zdá?
Tady je pro tebe pár tipů, jak se v online světě pohybovat, aby to pořád byla zábava!

1. Nikdy se sám nescházej s lidmi, které jsi poznal při chatování nebo v sociální síti a nikdy předtím jsi je neviděl. Nikdy zkrátka nemůžeš vědět, kdo ten člověk na druhém konci drátu doopravdy je. Ze sympatické třináctileté Katky se ve skutečnosti může vyklubat šedesátiletý Josef nebo sedmnáctiletý Michal. Jestli se chceš s někým cizím setkat, vezmi s sebou vždycky někoho dospělého.

2. Chovej se na internetu fér. Šíření pomluv a urážek v chatech, diskusních fórech nebo SMSkami rozhodně není v pořádku. Ani filmy natočené mobilním telefonem, které někoho ztrapňují nebo brutálně ponižují, jsou všechno jiné jen ne vtipné, zvlášť když se vystaví třeba na YouTube. Naopak, říká se tomu kybernetická šikana, a to už není žádná legrace. Jestli jsi někdy něco takového zažil nebo se o tom dozvěděl, seber odvahu a řekni o tom rodičům nebo někomu dospělému, komu důvěřuješ. Můžeš dokonce podat trestní oznámení, šikana je totiž trestná. Informace ke kybernetické šikaně najdeš na www.protisikane.cz. Kyberšikanu, na kterou narazíš, můžeš ohlásit na www.horkalinka.cz. Jestli si nevíš rady, zkus se podívat také na www.pomoconline.cz. Tam ti poradí, co dělat, když se k tobě na internetu někdo nechová dobře nebo tě něco rozladí.

3. Neuváděj zbytečně své osobní údaje (jméno, adresu, telefonní číslo, fotografie nebo dokonce hesla).
Často totiž není jasné, co se s takovými údaji potom bude dít a někdo je může snadno zneužít. Když zveřejníš svou fotku, kdokoliv si ji může stáhnout a ty nikdy nevíš, co s ní udělá. Proto si vždycky dobře rozmysli, jaké fotky dáváš na web. Jestli si chceš zřídit svůj profil třeba na Spolužácích nebo na Facebooku, nastav ho tak, že k němu budou mít přístup jen tví přátelé. Co je ale hlavně důležité: dávej pozor na to, co na internetu celému světu o sobě prozrazuješ! O tom, že jsi členem sociální sítě, bys měl říct i rodičům. Některé portály mají dokonce i zvláštní informační sekci pro rodiče.

4. Nedůvěřuj všem informacím na internetu.
Na internet může kdokoliv napsat téměř cokoliv a nemusí to být vůbec pravda. Někdy ani není jasné, odkud informace jsou a kdo je vlastně zveřejnil. Největší a nejoblíbenější online encyklopedie
www.wikipedia.org sice nabízí zajímavé věci, přesto ale buď i v tomhle případě kritický. Často stačí jenom porovnat informace z internetu s knihami, ve kterých se píše o stejném tématu. Teprve potom si můžeš být opravdu jistý tím, že informace jsou pravdivé a můžeš je použít třeba při přípravě do školy.

5.Představ si, že narazíš na webovou stránku, která nabízí skvělé vyzváněcí melodie, tapety na displej mobilu nebo nejnovější písničky, musíš ale zadat své telefonní číslo. Na to opravdu pozor!

6. Lákavé internetové nabídky, které se tváří, že jsou úplně zadarmo, mohou ve skutečnosti stát hodně peněz.
Skutečná cena za nabídku přitom není na první pohled vidět, je totiž někde napsaná titěrným písmem. Opatrný buď i při placení stránek s referáty. Když si nejsi jistý, je nejlepší se poradit s někým dospělým.

7. Nikdy neotvírej emaily a přílohy, když nevíš, od koho jsou, nebo co v nich je.
Nejlepší je hned je smazat. Takzvané spamy posílají cizí lidé, kteří někde na internetu získali tvoji emailovou adresu. Takové emaily bývají nebezpečné: většinou tě chtějí přimět k nákupu nějakého výrobku, mohou se ale snažit získat důležitá osobní data nebo dokonce šíří viry, které mohou poškodit tvůj počítač.

8. Stahování hudby nebo filmů zadarmo je většinou nelegální, v obchodě s CD a DVD přece také musíš za nové album zaplatit a peníze stojí i legální stahování hudby z internetových portálů. Když narazíš na bezplatnou nabídku, buď raději nedůvěřivý. Využití stažených nahrávek sice není trestné, dávej si ale pozor: pokud máš víc něž jednu kopii, může se to považovat za šíření nebo dokonce prodej nahrávky, a to je porušení zákona, takže vypalovat kamarádům hudbu na CD může být nebezpečné. Jestli nechceš mít problémy, stahuj hudbu z placených internetových stránek a všechno budeš mít legální. Dávej si pozor i na P2P sítě. Ty fungují na principu sdílení, takže když stahuješ nějakou mp3, musíš sám nabídnout jiný soubor, a to už je trestný čin!

9.Každý člověk má právo na vlastní obraz, to znamená, že fotku kamaráda můžeš zveřejnit jen s jeho souhlasem. Pokud tedy chceš na svém profilu v sociální síti nebo třeba na YouTube zveřejnit fotky nebo videa, kde jsou i jiní lidé, nejdříve se jich zeptej.
To samé platí i pro autorsky chráněný obsah, to znamená díla druhých lidí, jako je například
hudba, filmy, texty, grafiky a spousta dalších věcí. Když je použiješ bez dovolení, může se ti to
hodně prodražit.

10. Když ti při surfování na internetu připadá něco divné,například když narazíš na
stránku s texty nebo obrázky, které ti nahánějí strach nebo jsou ti nepříjemné, rozhodně
stránku ukaž někomu dospělému, komu důvěřuješ. Ten potom může proti takové
stránce zakročit, například tím, že ho ohlásí na internetové horké lince (
www.horkalinka.cz).
Takové oznámení můžeš na horkou linku podat i sám, přispěješ tím k větší bezpečnosti na
internetu. Můžeš také kontaktovat linku pomoci na
www.pomoconline.cz.

Další informace najdete na stránkách Národního centra bezpečnějšího internetu:
http://www.saferinternet.cz/

nahoru

Česky English Deutsch Netherlands

Geoportál Misys-Web (kliknutím na obrázek se dostanete na geoportál, kde je k dispozici řada základních témat, např. ortofotomapa, topografická mapa, historická mapa, čísla popisná, katastrální mapa a mapy bývalého pozemkového katastru, ve spojení s nahlížením do katastru nemovitostí ČÚZK).

geoportal_new2.jpg 

Svoz odpadu 

Zimní svoz:
od 1.1. do 30.4. 
a od 1.11. do 31.12.
ve čtvrtek každý týden.

Letní svoz:
Od 7 5. do 31. 10. každý lichý čtvrtek, jednou za 14 dní.
Svoz probíhá cca od 6 hodin ráno.

Vyhledat v textu

22. 4. Evženie

Zítra: Vojtěch

 

Poplatky 2021
Platba poplatků převodem na č. ú. 473 266 933/0300, nebo v pokladně obecního úřadu.
- komunální odpad v. s. 1340 + číslo popisné,
- psi v. s. 1343 + číslo popisné.

Poplatek za komunální odpad dospělí / rekreanti / děti 600 Kč.
Splatnost poplatku za komunální odpad je 1. 5. 2021.

Poplatek za psa 60 Kč, za druhého a dalšího psa 120 Kč, osoby starší 65 let 30 Kč.
Splatnost poplatku ze psů je 1.3.2021.

  

Inzerce

příspěvků: 54

Diskusní fórum

příspěvků: 278

Návštěvnost stránek

248236