Česky English Deutsch Netherlands

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, spolky > Český kynologický svaz ZKO Ledčice – 382

Český kynologický svaz ZKO Ledčice – 382

Pes je nejstarším a nejvěrnějším společníkem člověka. Provází ho už více než 12 tisíc let. Psů, pejsků a hafanů dnes existuje zhruba pět set plemen. Mezi nejchytřejší a nejšikovnější zástupce psího rodu patří německý ovčák. Protože je skutečně nápadně podobný vlkovi, dost často se mu říká vlčák. V osmdesátých letech 19. století jej vyšlechtil německý kapitán Max von Stephanitz. Původně to byl opravdu ovčácký pes, ale později se stal psem policejním, hlídacím, slepeckým nebo i záchranářským. Je velmi inteligentní, spolehlivý a odvážný. Bere svého páníčka a jeho rodinu jako svou smečku. Je u něj ale nezbytný kynologický výcvik. Když se správně a brzy vycvičí, stane se poslušným a oddaným společníkem.
Tohle všechno si uvědomila pánská část diváků Svazarmovského dne, který se roku 1955 uskutečnil na ledčickém hřišti na Ladech. Ukázku výcviku služebních psů tu předvedli kynologové z Roudnice nad Labem. Jejich vystoupení vyvolalo nadšení a stalo se impulzem k založení klubu v Ledčicích. Ustavující členy se stali pánové Nauč, Jaroslav Křtěn, Jiří Petráš, Vladislav Košťák, Miroslav Titěra a evangelický farář Jaroslav Matějka. V začátcích jim dojížděli pomoci radou i skutkem roudničtí výcvikáři Motyčka, Čmejla a Vološčuk. První cvičiště bylo v místech dnešních kravínů proti hřbitovům. V průběhu let se pak kynologové stěhovali na příklad od dnes už neexistující vyhořelé Plickovic stodoly za hřiště na Cikánce, odtud pak do Fricovic zahrady, později za Hodkovy a až v roce 1974 zakotvili, a dodneška působí, v tak zvané Pavlíčkovic zahradě. Tady také stávala první klubovna, vlastně vyřazený železniční vagón, který prý ještě před tím sloužil jako slepičárna. V roce 1983 pak kynologové vybudovali současnou plně vyhovující klubovnu. Postupně ze cvičiště odstranili přestárlé dřeviny a kolem celého areálu nasázeli pámelníky a stromky. Zhotovili novou překážkovou dráhu pro psy a další nutné zázemí. Koupí sekačky se stali soběstačnými při údržbě zdejšího travnatého povrchu.
Činnost kynologického klubu byla vždy bohatá. Členové se zúčastňovali svodů, výstav, soutěží, bonitací a každoročních zkoušek z výkonu psů.Odpracovali tisíce brigádnických hodin ve prospěch základní organizace, ale i ve prospěch obce. Kynologové propagovali svou práci ukázkami výcviku psů na ledčických dětských dnech a při dalších příležitostech. Po smrti pana Františka Justa (1975) byl hned následujícího roku uspořádán Justův memoriál, který se pak každoročně konal plných deset let (do roku 1986). Další tři ročníky proběhly až v letech 1997 – 1999.Vítězi prvních deseti soutěží se stali Vratislav Brož, Jiří Bušil, Josef Faust, Jana Couková, Václav Králík, Stanislav Kotek, Miroslav Hrubý a Vladimír Toms. Pánové Faust a Králík zvítězili dvakrát.
Tím však výčet aktivit kynologů nekončí. V organizaci působí tři chovné stanice německých ovčáků, které dosahují mimořádných kvalit. Členové klubu vystupovali a vystupují s ukázkami výcviku psů i mimo Ledčice. Většinou v místech, odkud na ledčické cvičiště dojíždějí přespolní členové zdejšího klubu – v Nové Vsi, Libkovicích, Spomyšli, Černoučku, Jeviněvsi, Straškově, Lužci, Velvarech i jinde. Kynologický klub pracoval v minulém půlstoletí pod různými „hlavičkami“. V letech 1956 až 1966 to byl Svazarm, od roku 1967 do roku 1975 Český svaz chovatelů drobného hospodářského zvířectva, v letech 1976 – 1989 opět Svazarm a poté až do dneška organizaci zaštiťuje Sdružení technických sportů a činností.
Na postu předsedů se během desítek let vystřídali pánové Jaroslav Křtěn, František Just, Jiří Petráš, Václav Došek, Jiří Bušil a Bohuslav Mikš. Dnes je úřadujícím předsedou opět Jiří Bušil, místopředsedou pan Mašek, pokladníkem Václav Jansa, jednatelem pan Černý a výcvikovým instruktorem Jiří Petráš.
Po dobu existence prošlo základní organizací 120 členů. Na konci devadesátých let pracovalo aktivně plných padesát členů! Není nic přirozenějšího než úzké sepětí člověka a jeho nejvěrnějšího přítele – psa.

Fotogalerie