ZŠ 2012/2013

Mělnický deník (článek ze dne 16. července 2013)

Článek byl otištěn ve velkém formátu a tak se nevešel do naší tiskárny. Pokud by měl někdo se čtením problém, může si okopírovaný text přečíst zde. kopie2.pdf

 

Mělnický deník (článek ze dne 10. července 2013)

Článek byl vytištěn ve velkém formátu, proto je rozdělený na dvě části. Pokud by měl někdo problém článek dočíst do konce, je tu k dispozici okopírovaný text v souboru kopie.pdf

Vzkazovník

Milé děti, to nám ty prázdniny ale utíkají, viďte? Nechcete nám něco vzkázat? Třeba jak si užíváte prázdnin, co pěkného jste zažily a kde všude jste byly. Pokud se chcete s námi podělit o tyto zážitky jako Davídek a Tedík, můžete použít  rubriku"Napište nám", která je hned pod rubrikou "Škola v přírodě".  Prvňáčci mohou zprávičku napsat na papír a maminka nebo tatínek ji pak mohou přepsat do počítače.   Budeme se moóóóc těšit!

Výhry v soutěžích

Výtvarná soutěž "MAMINCE", které jsme se zúčastnili i my, již vybrala  30 nejkrásnějších přáníček. První den prázdnin  dorazily ceny pro čtyři z vás. Také jsme se dozvěděli, že se moc líbily tři básničky, které jste  skládali na Noci s Andersenem. Básničky měly obsahovat slovo Igráček, Andersen a kniha. Všichni výherci obdrží  dárečky na začátku školního roku. Zde si můžete přečíst jednu z oceněných básniček a podívat se znovu na svá přáníčka, která jste vytvořili.

Igráček má knihovničku a v ní spoustu knížeček, každá kniha kouzlo skrývá, uvidíte za chviličku, dostanete dáreček.
Andersen má spoustu přátel, pojď si s námi taky číst, písmenka nás budou hřát, budeme se dobře mít.

Děkujeme moc paní Šidlichovské za fotografie z vysvědčení a panu Majerovi za pořízení fotografií u myslivecké chaty.  Jsou všechny moc kouzelné.  Odkaz zde: http://honziksindelka.rajce.idnes.cz/vysvedceni/  http://honziksindelka.rajce.idnes.cz/Rip

PROSÍME!!!

Děti, sbírejte dál i o prázdninách ruličky od toaletního papíru, víčka od Pet lahví, kulaté krabičky od sýrů, kartony od vajíček (plata), krabičky od čajů, papírové sáčky od balených čajů a krabice od bot. To vše upotřebíme při tvořeníčku v hodinách pracovních činností i ve školní družině. Budeme si také hrát na obchod ve školní družině. Pokud budete mít doma prázdný obal od sprchového gelu, šamponu, krabičku od pasty i různé obaly od potravin, střádejte vše a dovezte, až začne škola.  DĚKUJEME!!!

Rozloučení s paní učitelkou Kuruczovou a výlet na Říp

Paní učitelka Kuruczová čeká miminko a tak se s námi všemi rozloučila, dostali jsme od ní dezertík a byl moc dobrý. Ještě v září na nějaký den příjde, aby vše ukázala nové paní učitelce, ale protože již nebudou  ve škole Kačka s Vašíkem, proběhlo rozloučení teď na konci školního roku. Pozvedli jsme pohárky do výše a popřáli hodně štěstíčka a pak vydlabali lžičkou vše až do dna...Moc děkujeme!

Poté jsme  vyrazili  rovnou na Říp a  z Řípu do myslivecké chaty, kde na nás čekalo zasloužené občerstvení. Povozili jsme se také ve veteránském automobilu.  Za toto zpestření  moc děkujeme rodině Aničky Tomáškové. Dorazil za námi i Ufon z Noci s Andersenem a konečně se nám odhalil. Počasí nám přálo až do konce a večer v  půl osmé odjeli poslední rodiče s dětmi. Snad se vám rozloučení pod Řípem líbilo a zase někdy rádi tuto akci s námi zopakujete. Děkujeme myslivcům ze sdružení MS Podřipan Rovné za občerstvení pro děti. V lednu zas na oplátku předtančíme něco hezkého na  mysliveckém plese v Rovném.

Když už jsme u toho loučení, musíme se rozloučit také s naším fotoaparátem. Po pěti letech aktivního působení ve škole nevydržel nátlak paní ředitelky ( zasedla si na něj při návratu z Řípu), křuplo to v něm, prasklo a poté odešel do věčných odpadišť. Nechť je mu kontejner na elektrospotřebiče lehký.

Rozloučení s předškoláky a s páťáky

Prázdniny jsou již za dveřmi a proto jsme se dnes museli rozloučit nejen s předškoláčky ale také  s páťáky,  kteří přestupují v září do nové školy. Dětem přišla popřát  k úspěchům i paní starostka a všichni dostali na památku dárečky. Předškoláčci si domů odnášeli pamětní list,  hrneček z keramické hlíny, tričko s obtiskem ruky svých kamarádů a dárkovou taštičku od paní starostky. Žáci páté třídy dostali na památku pamětní list, prezentaci fotografií ze společně strávených let ve škole na CD s hudebním doprovodem, hrneček z keramické hlíny a dárkovou taštičku od paní starostky. Proběhlo vyhodnocení  sběru papíru, víček, Pet lahví, plechovek, oleje, krabiček a elektrospotřebičů. Také děti byly oceněny za Školní sedmiboj (šplh, přeskoky přes lavičku, dřepy, skok přes švihadlo, běh a hod). Po předání všech diplomů paní ředitelka žákům ukázala baseballové vybavení, které se objednalo do školní družiny za získané body v Recyklohraní. Poté se všichni přesunuli do obchůdku, kde si za našetřené "kosmonauty" a za umístění v soutěžích mohli vybírat z hraček, sportovních potřeb, psacích potřeb a také z bižuterie (náušnice, náhrdelníky, náramky) co se jim líbilo nejvíc a to si pak také odnesli domů.

Více fotografií naleznete zde: http://honziksindelka.rajce.idnes.cz/Rozlouceni#

Zítra nás všechny čeká pěší výlet na Říp a opékání vuřtů pod Řípem u myslivecké chaty Diany. Rodiče, prosíme Vás, objednejte nám pěkné počasí bez deště. Nocování pod stany nám nevyšlo, tak ať se povede alespoň tento jednodenní výlet. Už se  moc těšíme...

Obchůdek pro děti

Po celý školní rok jste získávali razítka kosmonautů za dobrovolné úkoly, četbu a vaši aktivitu. Již zítra 26.06.2013 se otevře obchůdek, kde si budete moci za našetřené "kosmonauty" pořídit různé hračky a drobnosti pořízené ze sponzorských darů od zastupitelů.  Podívejte se ještě jednou, co v obchůdku máme, abyste mohli v pohodlí domova popřemýšlet, co si zítra odnesete domů. Děkujeme  všem sponzorům a také  paní Tobiáškové za výrobu krásných náušnic do obchůdku.

 

Ocenění - Evropské školy pro čistou vodu

 

Naše škola obdržela za svůj projekt Voda nad zlato ocenění za účast v mezinárodní soutěži Evropské školy pro čistou vodu. Ocenění nám udělalo velkou radost. V příštím roce se opět zapojíme do soutěží, které přispívají k ochraně našeho životního prostředí.

Poděkování

Děkujeme všem, kteří  přispěli na pomoc Zoologické zahrady v Praze. Za prodej výrobků jsme získali neuvěřitelných 8888,- Kč.  Dnes tuto částku posíláme na povodňové konto ZOO 3070207/0100. Moc všem děkujeme!

Dopis, který jsme zaslali do ZOO v Praze je k nahlédnutí zde:  Dopis ZOO PRAHA.doc

Výhra  - zájezd do Divadla Spejbla a Hurvínka

Ve středu 19. června jsme se konečně dočkali! V půl jedné odpoledne dorazil autobus a odvezl nás k Divadlu Spejbla a Hurvínka. Hned po příchodu nám zástupci společnosti DM DROGERIE MARKT s.r.o. poblahopřáli k výhře. Toto setkání bylo pro nás velice příjemné. Hurvínek s Máničkou a Žerykem nás nezklamali, byli naprosto úžasní. Tato výhra byla jedinečná v tom, že nám ji nikdo nemůže vzít, ani ji nemůžeme ztratit, protože tento krásný zážitek uchováme ve svých vzpomínkách navždy. Fotografie naleznete zde:  http://honziksindelka.rajce.idnes.cz/Vylet_do_divadla/#

 

Sportovní odpoledne pro děti

V sobotu  15. června se konalo Sportovní odpoledne pro děti. Od půl druhé probíhala registrace, při které děti dostaly kartičky, kam se jim v průběhu Šestiboje zapisovaly výsledky. Ve dvě hodiny zahájily Sportovní odpoledne starší mažoretky a hned po velmi pěkném vystoupení vše začalo. Na děti čekaly různé disciplíny - běh, trojskok, střelba na koš i na bránu, hod míčkem na plechovky a různé soutěže - jízda na koloběžkách, namotávání rybiček, prolézání, třídění odpadu, házení obručemi. Děti si vysoutěžily sladkosti a ještě navíc měly zdarma občerstvení  (klobásu a limonádu). Na  školní zahradě si všichni mohli vyzkoušet střelbu v paintballu. Po ukončení disciplín proběhla poslední soutěž v přetahování lana s hasiči. Děti bojovaly o pěnu, kterou díky přesile jednoznačně vyhrály.  Ještě před očekávanou pěnou proběhlo vyhodnocení disciplín. Pro vítěze byly připraveny nádherné diplomy s obrázkami kamarádů z Čtyřlístku a krásné ceny. Ale i ti, kteří nevyhráli, dostali za účast  tyto pěkné diplomy a  ceny v podobě sladkostí a malých drobností. Nikdo tak neodešel s prázdnou a také se stejnou tváří, neboť paní Plicková všechny děti podle jejich  přání proměnila na pohádkové bytosti či zvířátka. Malování na obličej bylo velice milé zpestření tohoto odpoledne. Školáci dopřáli sluníčko i Amálce a Míše - suchozemským želvičkám, které mají ve své třídě. Donesli je do předem připravené ohrádky. Dokonce i ti nejmenší  se k nim chovali moc hezky, nikdo nepřekračoval ohrádku a my jsme za to moc rádi. Po celou dobu akce probíhala charitativní sbírka, při které  mohli malí i velcí návštěvnící zakoupením výrobků přispět na pomoc ZOO Praha.V pondělí jsme se vydali za  ostatními obyvateli Ledčic prodat naše poslední výrobky. Všem, kteří nám přispěli na pomoc ZOO PRAHA,  děkujeme, také děkujeme paní Tobiáškové za výrobu bižuterie a  panu Muchkovi za pořízení fotografií. Fotografie naleznete zde: http://bisara.rajce.idnes cz/DETSKY_DEN_LEDCICE_-_CERVEN_2013/

Vodní bitva

Tak už máme sluníčka konečně dostatek. Namazali jsme se krémem, donesli vodu,  vodní pistolky,  plastové láhve, ručníky, brýle, Kíťa s Kubíkem dokonce i neopren, vytyčili  jsme území a bitva mohla začít...http://bisara.rajce.idnes.cz/VODNI_BITVA_-_LEDCICE_2013/

 

Dobrůtky od pana Vernera

Rok utekl jako voda a my tu máme opět Den dětí. Plánované Sportovní odpoledne pro děti muselo  být kvůli špatnému počasí přesunuto na sobotu 15.6.2013. Nebudeme ale zoufat. Lepší je soutěžení při sluníčku, než v pláštěnce a v zimě.

Dárečky v podobě sladkostí jsme ale dostali již dnes. Pan Verner z Nové Vsi nám k svátku donesl oplatky a další  cukrovinky a my mu za to moc děkujeme.

   

Bláznivé pátky se zvířátky

Posledním zvířátkem, které jsme poznali, byl Alvin - roční yorkšírský teriér. Přivedl jej Luky Florián. Dozvěděli jsme se, že jí nejraději granule a maso, spí v posteli,  rád se koupe a jméno mu vybral sám Luky podle pohádky Alvin a Chipmunkové. Alvin je klidný pejsek, hravý a mazlivý. Není vycvičený, ale funkci "mazla rodiny" plní velmi dobře. Alvin byl posledním zvířecím návštěvníkem, které jsme si v naší školičce mohli pohladit. Bláznivé pátky dneškem skončily. Jsme moc rádi, že jsme poznali tolik zvířecích kamarádů. Škoda, že neznáme zvířecí řeč, to by bylo ve škole ještě víc veselo...

A je to tady

...děkujeme Vám za zapojení Vaší první třídy do soutěže společnosti dm o nejzajímavější projekt na téma „Prevence zubního kazu“, pořádané u příležitosti dm preventivního programu „Veselé zoubky“. V soutěži se sešlo 43 různorodých projektů na toto téma, které byly velmi kreativně zpracované.Vybírání 10 vítězných projektů tak nebylo vůbec jednoduché. Členy odborné poroty složené ze zástupců společnosti dm drogerie markt, České stomatologické komory, reklamní agentury Nebe s.r.o., novinářů a dentálních hygienistů čekalo velmi těžké rozhodování, na jehož konci byli určeni vítězové.

S radostí bychom Vám chtěli oznámit, že projekt zpracovaný Vaší třídou byl ohodnocen jako jeden z 10 vítězných projektů a Vaše třída tak získává zájezd do Prahy na divadelní představení „Hurvínek mezi osly“ v Divadle Spejbla a Hurvínka.

Srdečně Vám gratulujeme k výhře a přejeme Vám, aby si v Divadle Spejbla a Hurvínka celá Vaše škola plně užila svou odměnu za dobře vykonanou práci.

S přátelským pozdravem

                        Ing. Eva Vaněčková

Naše "vítězné"  video můžete shlédnout zde http://youtu.be/Dn-3fsb8YRw

Nominace naší paní ředitelky

Naše paní ředitelka byla nominována rodiči do soutěže Hvězda za katedrou 2013. V sobotu 25. května vyšel článek v Mělnickém deníku. Všem dětem a jejich rodičům, kteří přispěli svými hlasy, moc děkujeme! I přesto, že paní ředitelka  nevyhrála diplom  od Mělnického deníku, děti jí samy diplom nakreslily. Pro ně je stejně tou nejlepší ředitelkou a k tomu nepotřebuje získat osm tisíc hlasů. A ani děti  nepřišly o cenu za první místo, protože na ně čekal o velkou přestávku velký dort ve školní družině a vůbec nevadilo, že nebyl od redakotrů z Mělnického deníku, protože byl i tak vynikající. Mňam!

http://melnicky.denik.cz/zpravy_region/skola-nestoji-jen-na-mne-ale-na-celem-kolektivu-rika-martina-sypecka-20130527.html

Výlet do Leteckého muzea Kbely

Navštívili jsme Letecké muzeum Kbely. Muzeum  bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště . Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. Setkali jsme se zde s   plk. v. v. Ing. Oldřichem  Pelčákem – československým kosmonautem – kandidátem na let do vesmíru. Společně s Vladimírem Remkem byli jediní dva Češi, kteří absolvovali výcvik pro let do vesmíru.

Zatímco v počátcích vesmírných letů byly rozhodujícími  kritérii  při výběru budoucích kosmonautů fyzická kondice, věk a znalost ruského jazyka, během vývoje kosmonautiky a prodlužováním kosmických letů se začala vyžadovat ještě navíc  vyšší vzdělanost a také velká sociální a komunikační dovednost. Kosmonauti již nejsou jen cestujícími po vesmíru, ale mohou se  také   na řízení kosmických lodí sami podílet. Vývoj jde stále kupředu. Podmínky, jaké měli v kosmické raketě  první kosmonauti jsou  nesrovnatelné s podmínkami dnes. Například jídlo dříve kosmonauti vysávali  přímo z obalů. Jen chléb v tubách nebyl, měl podobu bochánků zabalených v průhledné folii. Dnešní kosmonauti mohou mít jídlo, na které mají chuť (ragú, vepřové s bramborovou kaší atd.).Jídlo je baleno do tzv."spoon bowls". Jde o sáček nebo misku, ze kterých je  možné po přidání vody jíst jídlo lžící. Vlhký pokrm na lžíci přilne a nemá šanci  poletovat vzduchem. Kosmonauté dnes mohou během startu, prvních oběhů kolem Země a také během návratu na Zemi  transportní lodi vykonávat svou potřebu, což dříve vůbec  možné nebylo. Ve svých skafandrech mají  plastové pytlíky, do nich je zavedena cévka, kterou mají kosmonauti zasunutu do močového měchýře.Není divu, že kosmonauté preferují spíše pleny.  Aby se jim let do vesmíru ulehčil, dostanou před startem klystýr a dále pak  jedí  jídlo, které neprodukuje tolik zbytků, aby tak často nepociťovali vykonávat potřebu.

I přesto všechno  je i v dnešní době povolání kosmonauta stále velice náročné. Pan Pelčák do vesmíru nakonec nevzlétl, ale i přesto je to velký hrdina a zaslouží si náš obdiv! Jsme moc rádi, že jsme se s ním setkali. Za realizaci tohoto výletu děkujeme zřizovateli a sponzorům.

Fotografie z výletu jsou zde:http://honziksindelka.rajce.idnes.cz/Letecke_muzeum_Kbely/#

Vládce nebes

Časopis ABC vyhlásil soutěž s názvem Vládce nebes a naše škola neváhala a hned se přihlásila.  Poštou dorazily časopisy ABC a také přílohy s různými modely papírových vlaštovek. Zásilka se ale někde zatoulala , dorazila se zpožděním a my jsme neměli tolik času na výrobu vlaštovek.  Ten, kdo nestihl ve škole složit všechny modely, zapojil doma své rodiče, aby souboj mohl proběhnout v termínu tak, jak pravidla stanovovala.Vše jsme nakonec stihli a zde uvádíme tři nejlepší výsledky. Na prvním místě se umístil Luky Florián ( 15,80 m), 2. místo obsadil Máťa Reilich (15,20 m) a třetí místo patří Járovi Jarůškovi ( 14,40 m). Počasí nám také vyšlo, jen co jsme ukončili soutěž, začalo pršet. Tentokrát nebesa stála při nás, budou při nás stát i při konečném porovnávání výsledků? Držte palečky!

 

Škola v přírodě je za námi!
 
kdy se konala: 12.5. - 17.5.2013
kde: Penzion Červená Karkulka, Smržovka
Informace o škole v přírodě i odkazy na fotografie naleznete v sekci Škola v přírodě 2013 (pod Archivem).
 
 
 
Den matek
Kdo je na světě nejdražší? No přece naše maminky. A my na ně nikdy nezapomínáme! Na kroužku Šikovné ruce jsme jim vyrobili krásné náramky z korálků a k tomu jim darujeme z lásky vykvetlé fialky, které jsme pro ně zasadili v loňském roce. Přáníčka pro maminky byla zaslána do  Muzea krojů v Kněževši u Rakovníka, kde jsou podle pořadatelů soutěže vystavena.

Děsivý pohled z oken školy

Ve čtvrtek 9. května  po druhé hodině odpoledne jsme pohlédli z oken školy a bylo nám velice úzko. Všude kolem školy se valila voda. Děti dostaly strach, že se nedostanou včas do svých domovů. Byl slyšet dětský pláč a nářek. Povodeň máme zdokumentovanou tak, jak jak jsme ji na vlastní oči spatřili z oken naší školy.

Tak pěkný pocit jsme měli z toho, že jsme sebrali odpadky v okolí potůčku a rybníku a za dva dny se  stane taková smutná událost.Rádi bychom pomohli uklidit až opadne voda, ale v neděli odjíždíme na školu v přírodě. Pokud bude potřeba znovu vyrazit a uklidit, nebudeme po příjezdu váhat a opět pomůžeme...

Hodný sluha ale zlý pán...

 

 

Evropské školy pro čistou vodu

Zapojili jsme se do projektu Evropské školy pro čisotu vodu. Naším cílem bylo vyčistit okolí studánky a rybníku, seznámit se se zvířátky žijícími v blízkosti vodního toku a také s rostlinami. Zakládáme svůj první školní herbář, který budeme postupně doplňovat o další rostliny. Děti objevily během této akce ještěrku obecnou a skokana hnědého, z čehož měly opravdu velkou radost.

Dopravní hřiště - Mělník

Navštívili jsme Dětské dopravní hřiště na Mělníku, kde jsme si zopakovali  pravidla silníčního provozu. Ti z nás, kteří napsali úspěšně test, získali Průkaz cyklisty a byli drobně oceněni. Poté jsme si zajezdili na dětském hřišti. Kdo porušoval pravidla a neřídil se podle dopravních značek, přicházel  o body. Ve skutečném životě a na skutečné silnici však díky neuváženému chování může malý cyklista přijít o víc než o své body - může ohrozit svůj lidský život. Je potřeba velké opatrnosti a  také znalostí dopravní výchovy. Gratulujeme Járovi, Emičce, Martince,  Máťovi a Jiříkovi k získání Průkazu cyklisty.

 

  Dárek od České rady dětí a mládeže

Na podzim jsme se zapojili do projektu 72 hodin - Ruku na to! a jako poděkování za spolupráci  jsme nyní dostali dvě publikace s názvem Sborník projektů 72 hodin s vlastnoručními podpisy předsedy ČRDM Ing. Aleše Sedláčka a místopředsedy Ing. Ondřeje Šejtky. Na straně 94 je náš projekt  " I pod Řípem jednou vyjde zdravé slunce" a je tam i fotografie. Udělalo nám to velkou radost  a již se  těšíme na 10. října 2013, kdy opět tuto dobrovolnickou akci  zopakujeme.

Pomáháme

Každoročně pomáháme občanskému sdružení Život dětem. Zakoupením produktů jsme letos přispěli částkou 755,- Kč. Tyto peníze budou použity na pomoc nemocným dětem.

Bez práce nejsou koláče

V posledních dnech jsme opravdu nelenili. Nejprve jsme stvořili  Kazíka a Zdravěnku do soutěže Veselé zoubky a natočili video, kde prvňáčci učí své spolužáky,  jak se správně starat o své  zoubky. Starší žáci zas vyrobili ve školní družině ekologickou vlajku evokující zpětný odběr elektrozařízení, za kterou nám budou připsány další body. Již máme na našem kontě 2103 bodů. Zda se nám díla povedla, posuďte sami...

 

Pohádky z našeho statku

Již potřetí nás navštívili Vít Troníček a Michal Moravec z Divadélka pro školy. Pohádky z našeho statku se dětem moc líbily. Jednalo se o vyprávění ze života domácích zvířátek. Prostřednictvím pohádek děti pochopily, že bez práce nejsou koláče a že lhát a podvádět se nevyplácí. Nakonec si všichni zazpívali písničku Byl jeden pán, ten kozla měl  a protože ji děti znají, šlo jim to moc pěkně. I pan Troníček prohlásil,  jak pěkně v Ledčicích děti  zpívají.

 

Přijetí k předškolnímu vzdělávání v ZŠ A MŠ Ledčice

Ředitel Základní školy a mateřské školy Ledčice rozhodl v souladu s § 34, § 165 odst. 2 a § 183 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), že vyhovuje žádosti o přijetí k předškolnímu vzdělávání v ZŠ  a MŠ Ledčice:

Uchazeč – číslo jednací: Výsledek řízení 65/13 přijat/a 72/13 přijat/a 73/13 přijat/a 74/13 přijat/a 75/13 nepřijat/a 76/13 přijat/a 77/13 nepřijat/a 78/13 přijat/a 79/13 nepřijat/a 80/13 přijat/a 81/13 nepřijat/a 82/13 nepřijat/a 83/13 přijat/a

Převzetí rozhodnutí u ředitele školy od 2.5.2013.                         

Datum zveřejnění 30.4.2013

  Bláznivé pátky se zvířátky

Na konci měsíce dubna nás navštívila dvě zvířátka. Tříletá fenka  Jessinka - střední plemeno yorkšírského teriéra, kterou přivedl Domča Rubín. Jessinka  je velmi důvěřivá, živá a temperamentní. Dozvěděli jsme se, že se jedná o domácího mazlíčka, který žije s Domčou a jeho rodinou společně v domácnosti. Je převážně krmena granulemi a má ráda vycházky ven. Druhým návštěvníkem byl džungarský křeček - Kristýnka. Majitelem Kristýnky je Terezka Hančlová. Terezka děti seznámila s některými údaji týkající se tohoto druhu křečků. Jedná se o noční zvíře, váží v průměru 30-55 gramů, měří 65 - 102 mm, v zimě se jim  mění srst. Vysvětlila dětem, jakou  péči takové zvířátko vyžaduje. Jessinka i Kristýnka  vydržely ve škole společně se školáky celý den a děti si jich tak patřičně užily.

Návštěva pracovníka prevence kriminality

Navštívil nás pracovník prevence kriminality v rámci  programu "Jak si nenechat ublížit“. Dozvěděli jsme se, co je to trestný čin, jak si počínat, abychom se nestali terčem útoku ze stran násilníků  i jak nebezpečný může pro nás být internet. Pokud se k nám bude  blížit  cizí osoba, urychleně se vzdálíme. Nebudeme chodit sami opuštěnými cestami, lesíky, remízky a už vůbec nikomu cizímu vstupovat do auta. Pravidelně budeme své rodiče informovat, s kým jdeme a kam. Ročně se  v naší zemi pohřešuje 8500 osob, z toho 200 dětí je opravdu uneseno. Dostali jsme píšťalku, kterou  jsme si připevnili ke klíčům a budeme ji nosit neustále s sebou. Co se týče internetu. Je velmi důležité nesvěřovat své informace druhé osobě a ověřit si totožnost druhé osoby, protože i na internetu může snadno dojít k napadení či zneužití.Shlédli jsme video, kde k podobné události došlo a již víme, jak dokáže být internet nebezpečný. Dávejme si proto pozor venku i doma u počítače, protože nebezpečí číhá všude a my si ublížit nechat nechceme.

Děkujeme zřizovateli za realizaci tohoto programu.

  Gratulace

Gratulujeme naší žákyni páté třídy Kačce Chaloupkové k přijetí na Dvořákovo gymnázium v Kralupech nad Vltavou. Obstála v konkurenci 82 uchazečů. Jsme na Kačku nesmírně hrdi a moc nás to potěšilo.

Výlet do Prahy

Navštívili jsme výstavu Tutanchamon – jeho hrob a poklady . Tato výstava putuje po světě a přibližuje  historii starověkého Egypta. Viděli jsme spoustu  dokonalých replik  vytvořených pod dohledem odborníků. Měli jsme možnost vstoupit do pohřební komory a zkoumat ji očima prvních průzkumníků.. Z této výstavy jsme se odebrali do nedalekého Planetária, kde jsme se dozvěděli, co vše je vesmír, co se v něm skrývá a co můžeme sami kolem sebe pozorovat. Děti z mateřské školy se šly podívat na výstavu s názvem Doba ledová - GIGANTI. Tatovýstava 17 modelů zvířat z doby ledové a 3 lovců je doplněna technickým unikátem – největším světovým zrcadlovým bludištěm. Uprostřed bludiště se dětem moc líbilo a vůbec se jim nechtělo domů.

http://svpriroda.rajce.idnes.cz/Tutanchamon%2C_Giganti_doby_ledove/

Celý výlet se velice zdařil. Děti si z Prahy přivezly  spoustu pěkných  zážitků a také nových vědomostí. I počasí nám přálo. Ten žlutý svítící kotouček, který nazýváme Slunce, opravdu pěkně hřál.

 
 

Vystoupení  v Horních Beřkovicích

Děti ze školy a předškoláčci  ze školky  předvedli úžasné výkony v Multicentru v Horních Beřkovicích na festivale  Beřkovské jaro 2013. Zatančili, zarecitovali, potěšili písníčkami na flétnu a zahráli Čerta a Káču,  Shreka a  dokonce jednu pohádku v anglickém jazyce. Všem přítomným ukázali, jak moc jsou šikovné a sklidili opravdu velký potlesk. Jelikož vystoupili celkem dvakrát za sebou,  bylo to pro ně velmi vyčerpávající a my jsme na ně právem hrdi. Děkujeme těm, kteří se na děti přišli podívat a podpořit je. Moc děkujeme paní Muchkové za pořízení fotografií a za její záchranu spočívající v "bleskurychlém" dovezení zapomenutých klobouků. A v neposlední řadě děkujeme našim dětem,  že tak vzorně reprezentovaly naši školičku. Děkujeme!

Fotografie naleznete zde: http://zsledcice.rajce.idnes.cz/Vystoupeni_Horni_Berkovice_2013#

Noc s Andersenem

Tak už je to za námi! Tolik přípravy, tolik nedočkavosti a pak jako když Andersen mávne proutkem a noc je ta tam...Tentokrát v budově  naší školy spal rekordní počet dětí. V tělocvičně se ubytovalo  dětí celkem 39 a ve školce 16. Kdo všechno děti navštívil? Začneme od začátku, tak nejprve Ferda Mravenec, Beruška a zmatený Brouk Pytlík. Po setmění dorazili dva  veselí Peřiňáčci a když věžní hodiny odbily jedenáct hodin, přiletěl Ufon, který se však úderem dvanácté vypařil a zbyl z něj jen  strašlivý, ukrutánský, děsivý oblek. Ale jaká by to byla Noc s Andersenem bez čtení pohádek, her, pizzy a bez horké čokolády? Žádná...Naštěstí se děti  dočkaly všeho, na co jsou zvyklé, navíc jim přibyla do programu diskotéka na školním hřišti a  soutěž s Igráčkem o Igráčky, kterou pořádala firma Efko. Úkolem bylo složit během Noci s Andersenem kolektivní básničku s použitím slov IGRÁČEK, KNIHA, ANDERSEN. Děti se zapojily s radostí a ještě ten večer jsme své dílo zaslali.

Věříme, že všechny děti odcházely domů s pěknými zážitky a že jsme je v jejich očekávání nezklamali. Děkujeme moc maminkám, které napekly dobroty a také moc děkujeme rodičům Kristýnky a Kubíka za pořízení fotografií, které jsou k nahlédnutí zde:http://bisara.rajce.idnes.cz/NOC_S_ANDERSENEM_-_DUBEN_2013/

Fotografie MŠ jdou zde http://svpriroda.rajce.idnes.cz/Noc_s_Andersenem_2013/

 

 

Bláznivé pátky se zvířátky

Kačka Chaloupková dorazila i se svou čtyřletou fenkou Jeny -plemenem munsterlandského ohaře. Jeny se s každým z nás hned spřátelila a  protože byla velice vzorná, mohla zůstat na všechny vyučovací hodiny. Kačka všem vysvětlila, jak se toto plemeno křížilo a k jakým účelům  slouží. Jak se o ni doma starají a proč potřebuje dostatek pohybu. Byli jsme mimo jiné i  poučeni, jak je třeba Jeny hladit, aby se jí nezacuchala srst. O velkou přestávku šly děti s Jeny ven, aby se proběhla.

 

Druhou vylosovanou žačkou na měsíc březen byla Barunka Bušilová. Nedorazil k nám koníček, kterého měla napsaného na lístečku, jelikož by nevystoupal školní schody, ale Barunka moc pěkně povídala o její zálibě - jízdě na koni. Navštěvuje  dvakrát v týdnu Jezdecké sdružení U Ryzáčka ve Straškově a připravila si nádhernou prezentaci, která je ke stažení zde: PÁTKY se zvířátky.ppt. Získala již také krásná ocenění na dvou soutěžích (HOBBY Černuc, 17. září 2011,  HOBBY Vrchovany, 11. srpna 2012,  oceněním byla   kokarda). Moc si přejeme, aby takových úspěchů bylo mnohem víc a aby Barunčina láska ke koním nikdy nevyprchala.

Veselé zoubky

Společnost DM DROGERIE MARKT s.r.o  v roce 2011 odstartovala preventivní program  s názvem  Veselé zoubky, který od února 2013 pokračuje již třetím ročníkem.  Do tohoto preventivního programu jsme se letos zapojili i my.Tématem je správná péče o zuby a prevence vzniku zubního kazu. Děti shlédly  zábavně edukační film o Hurvínkovi, který hravou formou vysvětlil, proč je důležité se o zoubky dobře starat. Dále naše škola obdržela  DVD s metodickým programem pro interaktivní tabule, do kterého se děti aktivně zapojily.Na konci dvouhodinového programu všichni proškolení z první a druhé třídy dostali krásný balíček, který obsahoval výrobky pro péči o zuby. Letošní ročník programu přináší i další novinku. Žáci prvních tříd mají možnost zúčastnit se soutěže o nejlepší projekt na téma “Prevence zubního kazu“. To bychom nebyli my, kdybychom se nezapojili. Komise vybere 10 nejzajímavějších z nich a vítězné první třídy získají krásný zážitek v podobě zájezdu do Divadla Spejbla a Hurvínka v Praze. Prvňáčci již nyní nacvičují program, který natočíme na video a pošleme společně s výsledným dílem, jež vyrobíme v hodinách pracovních činností.Držte nám palečky!

  Vítání jara

Letošní "Vítání jara"  bylo opravdu na místě. Zima ne a ne odejít a sluníčko? To si někde v koutku pospává. Ale my ho nenecháme. Zpěvem, básničkami a  hrou na flétničky jsme ho určitě již  probudili a  brzy přijde mezi nás. Vynesením Morany jsme akci ukončili a rozešli jsme se  rychle do svých teplých domovů. "Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem..." říkáme si s dětmi a je vidět, že naši předkové věděli o přírodě své a že pranostiky neklamou. Věřme tedy i pranostice, která říká,  že o svaté Balbíně je už po zimě a těšme se na  nejhezčí roční období v roce, kdy vzniká nový život... na JARO!

Děkujeme zřizovateli za "mlsky" pro děti a paní Muchkové, která nám pořídila krásné fotografie, jež můžete shlédnout zde: http://honziksindelka.rajce.idnes.cz/ZS_A_MS_LEDCICE_Vitani_jara_2013/#

I. Školní karneval

Karneval pro děti se uskutečnil  v sobotu 16. března. Nejprve proběhla promenáda masek, při které jsme si mohli všechny masky  krásné prohlédnout. Poté Kubík, Kíťa, Kačka, Eliška a Martinka  předvedli moc pěkné vystoupení v rytmu cha - chy (jak děti trénují se můžete podívat zde: http://www.youtube.com/watch?v=oX0tWQssjVM&feature=youtu.be ). Následovaly soutěže a diskotéka, kde  nechyběly ani tance jako např. mazurka, ptáček nebo makarena. Jsme moc rádi, že dorazilo tolik dětí a těšíme se na další společně prožité chvíle při "Vítání jara" v pátek 22. 3. od 16.00 hod. a na "Noci s Andersenem" v pátek 5.4. od 18.00 hod.

Spoustu dalších fotografii můžete shlédnout na serveru Rajče, kde vytváří svá webová alba mateřská škola:  http://svpriroda.rajce.idnes.cz/Karneval/#P3160222.jpg

Pozvánka na Vítání jara

Škola v přírodě

Škola v přírodě se koná ve dnech  12.5.2013 (neděle) – 17.5.2013 (pátek) – Penzion Červená Karkulka http://www.cervenakarkulka.xf.cz/ , Smržovka, Jizerské hory. Odjezd v 9.30 hod., návrat kolem 15. hodiny.Cena pro ZŠ je 2300Kč (pobyt, strava, doprava, výlety – plánujeme IQ park Liberec, Sychrov, tvoření z bižuterie, jízda na koních aj.).Cena pro MŠ je 2000Kč (pobyt, strava, doprava, výlety – plánujeme ZOO Liberec, Sychrov, tvoření z bižuterie, jízda na koních aj.).

Tajemný svět Ekvádoru a Galapág

Děti navštívily v Roudnici nad Labem KaSS Říp, kde měly možnost shlédnout program  "Tajemný svět Ekvádoru a Galapág". V projekci se společně s dobrodruhem Adamem vypravily na nezapomenutelnou cestu po banánové republice. Zažily nezapomenutelné chvíle v jedinečné živočišné říši nejen Amazonie, And a mlžných deštných pralesů, ale především fascinujícího světa Galapážského souostroví. Poznaly ekvádorské činné sopky, s místními obyvateli prožily tradiční velikonoční oslavy Semana Santa, seznámily  se i s původními obyvateli Ekvádoru -  jihoamerickými indiány.Projekt Planeta Země 3000 je unikátní, populárně naučný, multipředmětově zaměřený vzdělávací projekt, díky němuž se žáci vydávají na atraktivní místa naší planety. Příští výprava bude na ostrov Madagaskar a děti z Ledčic již nyní mají zamluvené vstupenky a moc se těší!

www.planetazeme.cz

                                                   

Nová žákyně

Děti přivítaly novou žákyni. Tentokrát se jedná o dívku Emičku Šidlichovskou, která k nám přestoupila ze ZŠ Velvary. Bydlí v Sazené a  chodí do třetí třídy. Ptali jsme se Emičky, proč se rozhodla k nám přestoupit. Měla k tomu tři důvody: její sestřička Zuzanka k nám v září nastoupí do prvního ročníku, líbily se  jí naše učebnice a ihned si našla kamarády, kteří jí na bývalé škole chyběli.

Po týdnu ve škole Emička srovnávala:

výhody naší školy - méně dětí, větší klid ve třídě

výhody velké školy - větší tělocvična, výběr ze dvou jídel.

Přejeme Emičce, ať se jí u nás líbí...

Velkorysý dar od pana Karla  Sršně - tatínka Barunky

Nesmírně si ceníme daru od pana Sršně v podobě nových vchodových dveří. Dveře jsou po náročné rekonstrukci znovu na svém místě. Nejemotivněji na všechny působí vypískovaný znak obce. Tento sponzorský čin v podobě restaurování vchodových dveří s elektronickým zabezpečením  je opravdu velikým  darem ze stran rodičů našich žáků  a my jsme za to moc rádi. Děkujeme...

Zateplení budovy školy

Před několika dny proběhlo zateplení budovy školy. Firmu objednal a zaplatil zřizovatel. Všichni věříme, že se náklady na vytápění díky novému zateplení výrazně sníží.  Děkujeme...

Bláznivé pátky se zvířátky

"Poznání je o to silnější, když si ho člověk prožije". Obrázek se zvířátkem ji jistě moc pěkný, ale vidět zvířátko na vlastní oči je ještě větší dobrodružství.

Děti už od školky ví, jak vypadá AFRICKÝ ŠNEK, jelikož jej ve školce měly a mají ho také ve škole. Dnes se jim představil další šneček Pepíčka Švece. Pepíček se dětem svěřil, že šnečka dostal teprve v lednu a ještě mu nestačil dát jméno. Děti přemýšlely nad novým jménem. Nejvíce se zalíbilo jméno Agi a tak má šneček konečně jméno.Pepíček dětem pověděl, co potřebuje k životu  a že se v  zajetí může dožít až sedmi let. Jeho přesný název je Achatina reticulata a pochází z deštných pralesů v Africe. Pepíčkovi se nečekaně narodila spousta malých šnečků. Pokud byste měli zájem stát se chovatelem tohoto druhu, můžete se na Pepíčka obrátit.

  Druhým zvířátkem byl kastrovaný kocourek Garfield, starý 4 roky. Majitelkou kocourka je Barunka Sršňová.  Od Barunky se děti dozvěděly, že KOČKA DOMÁCÍ se dožívá 10 až 12 let, kastrovaní jedinci i věku vyššího.Jak je třeba se o kočičku starat, co ráda jí a že má  stejně jako člověk dva druhy zubů (mléčné a trvalé). Garfield byl moc hodný a dovolil všem, aby si jej pohladili. Pak se ještě prošel po třídě, aby zjistil, co kdo má dobrého k svačině. Vylosovanými dětmi na měsíc březen jsou Barunka Bušilová a Kačka Chaloupková. Na jejich zvířátka - koně a pejska se moc těšíme!

O nás  v Učitelských novinách

Školní družina dostala nový kabátek - zelenožlutý.

Děti dorazily po jarních prázdninách do školy a nestačily se divit. Překvapení na ně čekalo ve školní družině. Když ráno otevřely dveře, celá školní družina se rozzářila. "Jé, to je ale krása!" zvolaly děti. Nová družina  se všem moc líbí a všichni si slíbili, že se budou chovat ke všemu novému s úctou a láskou. Po obědě si přiťukli šampaňským. "Na novou družinu!" zvolali a vypili pohárky až do dna.

Děti pomáhají...

Skříně jsou pryč....

Dílo dokonáno...

To se nám to sedí...

 

Naši budoucí prvňáčci

Zápis do první třídy je již za námi. Celkem bylo přijato dvanáct dětí. Všechny děti jsou moc šikovné. První otázkou bylo: "Jak ses připravoval-a na zápis?".

 

Tomášek z Ledčic: "Narodil jsem se v říjnu..."

Anežka z Nové Vsi: "Pořád jsem se ptala, kdy půjdu na zápis..."

Ondrášek z Ledčic: "Připravil jsem si košili a voňavku..."

Pepíček z Ledčic: "Učil jsem se malovat..."

Kubíček z Ledčic: "Učil jsem se dny v týdnu..."

Ondrášek z Ledčic: "Učil jsem se mluvit..."

Kačenka z Ledčic: "Čekala jsem na zápis, v hlavě se mi to motalo..."

Adélka z Ledčic: "Připravovala jsem si levá, pravá..."

Zuzanka ze Sazené: "Neučila jsem se, jen držet tužku a pěkně malovat..."

Isabelka z Charvatců: "Připravila jsem si sukýnku a kozačky..."

Jurášek z Dušník nad Vltavou: "Nacvičoval jsem si plánky, jak něco napíšu a tak..."

Jindříšek z Ledčic: "Připravoval jsem se s taškou do školy..."

Dárečky pro budoucí prvňáčky - ufonky z vlny a sádrová zvířátka vyráběly děti s ohromnou radostí.

Bláznivé pátky se zvířátky

V lednu na "bláznivý pátek" dorazila do školy dvě zvířátka. Nejdříve se nám představila desetiletá VODNÍ ŽELVA Jiřinka, kterou donesla Anička Tomášková a poté proběhl družinou půlroční sameček Kubík Dubínek, narozený 2.8.2012, váha 800 gramů. Rodiče: máma Capranis Delfinalica (bílá s červenýma očima) a táta Capranis Rhodos (hnědý). Máma byla několikrát nejlepším morčetem výstavy, pochází z Dánska. Kdo nepoznal druh zvířátka podle názvu, pozná jistě podle fotografie. Jedná se o krátkosrsté morčátko, velice inteligentní a patří Tedíkovi Tobiáškovi. Zatímco Jiřinku si děti pohladit nemohly, protože kouše, Kubík se pohladit nechal a vůbec mu nevadilo, že je školní družina plná dětí.

 

Vesmírné vysvědčení Do školy pro pololetní vysvědčení přispěchali místo dětí ufoni a kosmonauti.  Jinak by to ani nešlo, jsme přece ve vesmíru. K některým vyvoleným přiletěly vesmírnou rychlostí samé jedničky, těm samozřejmě moc gratulujeme. A těm z vás, co samé jedničky nemáte, nezoufejte... Vždyť druhé pololetí teprve začíná a vy máte dost a dost času si nějaké ty známečky opravit. Budeme držet palečky a nyní opět vzhůru do kosmu!

Zdravá pětka Navštívila nás lektorka ze Zdravé pětky paní Irena Škobisová. Zdravá Pětka je unikátní celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy.  Je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. Lektoři Zdravé Pětky seznamují  žáky v rámci dvouhodinového bloku zábavnou a  interaktivní formou se zásadami zdravého stravování. Cílem hodiny je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozené implementaci do životního stylu. Všichni jsme si pěkně zasoutěžili, dozvěděli se mnoho informací o zdravé výživě  a povedly se nám sestavit z ovoce a zeleniny překrásné obrázky, které ovšem bleskurychle zmizely z talířků, protože máme ovoce a zeleninu moc rádi.

Návštěva u hasičů Navštívili jsme místní dobrovolné hasiče v jejich hasičské zbrojnici.  Dozvěděli se spoustu zajímavostí.   Hasiči nám  popsali části vozu i výkon a zopakovali jsme  si společně tísňová čísla. Dopoledne s hasiči  se nám moc líbilo.

  Pexesový král

Celý týden probíhala soutěž v pexesu o zlatý pohár. Vítězem se stal Vašík Klatovský.

Druhý skončil Kubík Muchka a na třetím místě Jiřík Sypecký. Vítězům gratulujeme!

 A nové bydlení je hotové. Třikrát hurá, hurá, hurá!

Děti se spřátelily s novými žáky- suchozemskými želvičkami zelenavými
Děti dostaly k Vánocům želvičku zelenavou Amálku. Amálka dlouho sama v teráriu nebyla. Zanedlouho poznala nového spolubydlícího Míšu -  želvího samečka.  Děti mají  z nových žáků velkou radost a poctivě se o ně starají. Želvičky ve vyučovací hodině sledují výklad paní učitelky,  tu a tam usnou a tu a tam si dají svačinku. Nejvíce si užívají přestávek, kdy si s nimi děti hrají.  Celý týden se o želvičky stará určená služba, která jim navíc na konci týdne připraví nějaký ten pamlsek, jablíčko nebo okurku, aby jim o víkendu nebylo moc smutno.  

 


Dopis od Ježíška

Vánoční diskotéka
Poslední školní den před vánočními prázdninami si děti rozdaly mezi sebou  dárečky, rozbalily  nadílku od Ježíška a zatančily. Diskotéka měla velký úspěch. Proběhla dámská i pánská volenka. Někteří tanečníci si zkusili i tance standartní a šlo jim to moc dobře.  Nakonec na děti čekala sladká tečka v podobě velkého dortu. To byla ale dobrota. Mňam!

Bláznivé pátky se zvířátky
Poslední pátek v měsíci prosinci se dětem představila hned tři zvířátka. AGAMA VOUSATÁ Agátka (7 měsíců), kterou donesl Davídek Šindelář. ANDULKA Pepíček (3 roky), jež patří Elišce Hofmanové a PAPOUŠEK z rodu AGAPORNIS ŠKRABOŠKOVÝ Lojza (9 let), domácí mazlíček Martínka Mikše. 

Vánoční besídka
Zas tu budou Vánoce a jaké by to byly Vánoce bez vánoční besídky. Děti zazpívaly a zahrály pro radost všem přítomným. Na závěr  poděkovaly paní ředitelce za pět let vedení školy, odměnily ji za její práci  překrásným dortem a kyticí růži a popřály hodně spokojenosti a radosti v dalších letech.

Velmi oblíbená zpěvačka  Lucinka Vondráčková zaslala dětem k Vánocům dárečky - CD i DVD,  fotografie s podpisem a krásný plakát. Zaslala nám i fotografii s autogramem svého manžela Tomáše Plekance - profesionálního hokejisty, z čehož měli nejvíce radost předevšín  chlapci. Originál fotografie dostal Kubík Muchka, jelikož je velkým obdivovatelem a fanouškem a ten, kdo měl zájem, mohl a ještě stále může dostat na památku barevně oskenovanou zalaminátovanou fotografii.Lucince Vondráčkové moóc děkujeme!

Fandíme hokeji!
Žák naší školy Kubík Muchka je velkým fanouškem hokeje a nejen to, on také hokej hraje a jde mu to moc pěkně! Je velkým obdivovatelem týmu KHL HC LEV PRAHA. Fandí Jiřímu Novotnému, Jakubovi Klepišovi, Jirkovi Hudlerovi a spoustě dalším. Dokonce měl možnost se s těmito hvězdami hokeje vyfotit (na fotce v zelené kšiltovce)  a získal jejich autogramy na památku. Hokejový klub LEV vyhlásil výtvarnou soutěž "Lev a Vánoce"a my jsme neváhali a zúčastnili jsme se. Obrázek Kubíka se dostal mezi deset nejlepších. Blahopřejeme!

Rozsvěcení vánočního stromečku v Ledčicích
Děti se tradičně zúčastnily rozsvěcení vánočního stromečku. Zatančily, zahrály na flétničku. Mateřská školka nacvičila Živý betlém, který se dětem  moc povedl.

   

O Mikuláši, Vánocích a Třech králích - Agentura kulturních akcí  Marie Renzová
Navštívil nás sv. Ambrož, sv. Lucie  a Šperechta, (Perechta, Peruchta či Perchta). Děti se seznámily s vánočními zvyky, tradicemi a také si zazpívaly mnoho vánočních písniček. Někteří viděli poprvé ve svém životě  dudy a uslyšeli, jak krásná může být v jejich podání písnička. Nakonec si děti prohlédly vyřezávaný betlém dovezený až z města Betléma a také si  postavičky postupně braly do ruky. Vystoupení se všem dětem moc líbilo a navodilo ve všech kouzelnou atmosféru Vánoc.

Jednoho mrazivého rána vystoupali školní schody čertíci a andílci, všude blikaly rohy, řahtaly řetězy, až to probudilo Mikuláše a přišel se  do školy podívat. Malí čertíci mu zatančili a zazpívali a byli odměněni móóóc velkými dobrotami.  

Bláznivé pátky se zvířátky
Kristýnka a Kubík Muchkovi přinesli dětem  ukázat svého papouška. Jmenuje se Píštalka, jedná se o PAPOUŠKA ŠEDÉHO  - poddruh ŽAKO KONGO patří se svými 30 cm k nejinteligentnejším ptákům. Jméno Píšťalka  Kristýnka a Kubík  ponechali - jméno vymyslela chovatelka - od narození Píšťalka neustále pískala melodie. Nyní je to tříletá slečna, která vyžaduje obrovskou pozornost a miluje piškoty. Příklad slov, která se naučila mluvit: - Pojď, půjdeme spinkat, jo?, Chceš piškotku?, Houpy, Houpy, kočka snědla kroupy...., Skákal pes, přes oves..., čau, ahoj, jak se máš?, rozpoznává členy rodiny podle jmen - včetně psa, apod. Děti se dozvěděly, že tito papoušci se dožívají 50 až 70 let, měří 30-50 cm, jejich původní domovinou jsou západní státy tropické Afriky a  žijí v korunách stromů v pralese. Všichni se chovali velice tiše, aby mladou slečnu nevyplašili. Nakonec shlédli video, kde Píšťalka mluví a moc se jim to líbilo. Zároveň však pochopili, že starat se o takového papouška, vyžaduje nekonečně mnoho trpělivosti a obětavosti. Kdo ví, možná si někdo z nich takového papouška jednou pořídí, až bude dospělý...

Martinka Živná si  domácí zvířátka do školy donést nemohla,  tak poprosila maminku, aby jejich pejsky - Mufju a Ťapku - NĚMECKÉ OVČÁKY  natočila. Děti se dozvěděly od Martinky, že  tito psi jsou učenliví, poslušní,velmi dobří hlídači  a mají rádi děti. Většinou si oblíbí jednoho člena rodiny. Můžou být celoročně venku. Ťapce je osm let a Mufje jsou necelé čtyři roky.

Plk. v. v. Pavel Vranský - válečný veterán RAF byl pozván do Ledčic. Vyprávěl dětem o své účasti v bojích u Tobruku v Africe. Vštěpoval dětem, aby si vážily nejen své rodiny, ale i celé  země. Společně s panem Vranským dorazil i pan Josef Miler - velice zkušený letec. Přinesl dětem ukázat model letadla vlastnoručně vyrobený a leteckou přilbu, kterou si děti mohly vyzkoušet. Odpoledne se velice zdařilo a všichni odcházeli domů naplněni novými zážitky.

Dva týdny děti vyráběly strašidelný hrad z ruliček a krabiček, který dozdobily dýňovými bubáčky. Hrad se poprvé rozsvítil na Svatého Martina a byl zařazen do soutěže "O nejzdařilejší dýni" pořádané obcí. Děti za svou poctivou práci získaly nádhernou hru Lego Star Wars.

 

Divadlo Gong - Praha, pohádka Pět ženichů pro princeznu.
Bylo jedno bláznivé království, král Pecivál, králka Peciválka a princezna Madla. Co vše se seběhlo kolem hledání ženicha a jak to všechno dopadlo, sledovaly děti velice  napjatě a se zaujetím. Všem se představení moc líbilo.

Navštívili jsme Dětské dopravní hřiště na Mělníku. Seznámili jsme se s dopravními značkami a pravidly silničního provozu. Upevnili znalosti o správném vybavení jízdního kola a absolvovali jízdu zručnosti na kolech a koloběžkách s cyklistickou helmou. Před odjezdem domů nás čekal test, který většina z nás zvládla na výbornou. Věříme, že se  naši malí cyklisté starší deseti let budou chovat na vozovce tak, aby chránili zdraví své i ostatních účastníků silničního provozu.

Děti slavily Světový den výživy. Donesly si z domova ovoce a zeleninu. Nejdříve si vyprávěly o zdravé výživě a nakonec vše, co bylo v mističkách, s chutí snědly. Dozvěděly se, že brambory pochází z Jižní Ameriky, jak bohatá na vitamíny je slupka u jablíček, co je zázvor a jak vůbec chutná a mnoho dalšího.

Děkujeme "lidickým dětem" Marii Šupíkové, Věře Čepelové a Pavlovi Horešovskému za velmi emotivní vyprávění o tregédii Lidic.

Svatováclavský běh se uskutečnil kvůli velké nemocnosti dětí o několik dní později.  Děti čekal běh na krátkou i dlouhou trať, hod kriketovým míčkem i hod granátem. Výkony byly pečlivě zaznamenány a budou uschovány k porovnání v dalších letech. 

Říjen - "Bláznivé pátky se zvířátky"
Vašek Klatovský
nám donesl ukázat svého ZLATÉHO KŘEČKA a celý den se děti točily jen a jen kolem Elizabety a dávaly jí samé dobroty. 

 Kass Lužec n.Vl. - pohádka "O princezně, Luciášovi a makových buchtách"

Do školy dorazil pan Milan  Halousek z České kosmické kanceláře. S sebou přivezl Krtečka, který byl skutečně ve vesmíru s astronautem Andrewem Feustelem a letěl rekatoplánem Endeavourem. Společně jsme se s ním vyfotili. Během povídání se děti dozvěděly mnoho zajímavého. např.: skafandr váží 140 kg, palivem raketoplánu je tekutý kyslík a vodík, raketoplán ve vesmíru letí první kosmickou rychlostí 28000 km/h (8 km/s), zeměkouli obletí za 1,5 hod., kosmonaut pracuje 8 hod. ve vesmíru, kde chybí vzduch a gravitace, je přivázaný lanem k raketě, spí ve spacím pytli zavěšeném v raketoplánu, nejdůležitjěším jídlem jsou barevné lentilky. To, že se kosmonauti nemusí mýt, mělo největší ohlas u dětí. Již nyní se všichni těšíme na jarní návštěvu Planetária v Praze.

Škola se ve spolupráci s obcí  zapojila do projektu 72 hodin - Ruku na to! V tomto projektu se jednalo o tři dny plné dobrovolnických aktivit po celé ČR. Kdykoliv během těchto 72 hodin (12. – 14. října 2012) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustili  do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí.
Vyrazili jsme v pátek  12. října 2012 a sbírali od občanů starý papír, který jsme pak odváželi do sběrného dvora. Děkujeme všem, kteří při této akci pomáhali!

Každý poslední pátek v měsíci je jak jinak než "bláznivý. Aby dětem ve vesmíru nebylo smutno, mohou si dva vylosovaní donést do školy své domácí zvířátko, o které se starají. Seznámí ostatní děti s tím, odkud zvířátko pochází, jak vypadá každodenní péče o něj a za vzornou přípravu získají pět razítek kosmonautů do své rakety. V měsíci září donesli představit své zvířátko Jiřík Sypecký a Nelinka Žákovičová. 

Jiřík Sypecký donesl dvě mladé ANDULKY.

Nelinka Žákovičová přinesla ukázat dětem svou ŽELVIČKU.

 

 

 První školní den

Vesmír je plný překvapení

a vy překvapení rádi máte.

Co když dnes odletíte s námi

a do vesmíru se s námi podíváte?

Toto pozvání na společnou cestu vesmírem na začátku školního roku uslyšeli nejen noví prvňáčci, ale všichni žáci z ledčické školy. Místo učitelek na ně čekali kosmonauti ve vesmírných oblecích a za nimi stála raketa připravena k odletu. „Tři, dva, jedna, teď“ odstartovali všichni a vydali se na tajuplnou cestu.

 

 

 

 

Menu

26. 6. Adriana

Zítra: Ladislav

 

 

priloha_1326750995_2_Vzor publicity cíl 172 - distanční výuka (1).jpg

 

priloha_1326750995_4_Vzor publicity cíl 173 a 174 současně.jpg

 

priloha_1326750995_5_Vzor publicity cíl 174 - digitální učební pomůcky_page-0001.jpg

 

A3-plakat-publicita_ZS a MS Ledcice.jpg 

NPO-jpg.jpg

 

 

priloha_997420833_4_Příloha4_MŠMT-Plakát A4 k publicitě NPO-1.jpg

 

 

srdce_placka_ovoce_a_zelenina_200.jpg

 srdce_mleko.jpg

 

viceboj.png

 logo_cteni_pomaha.jpg

logo--recyklohrani_385x395.jpg

dbc22657.jpgsportuj-ve-skole-rgb-2000px.jpg

 

1200px-Football_Association_of_the_Czech_Republic_logo.svg.png

Image.jpg

Napište nám

příspěvků: 49

Návštěvnost stránek

057696