Česky English Deutsch Netherlands

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, spolky > Kronika > 2009

2009

             Skončil rok 2009 a jako všichni, tak i Ledčice, bilancují. Naše vesnice není izolovaným svě-tem, a tak i sem dosáhla negativa celosvětové krize. Je u nás více nezaměstnaných a na mnohé, co bychom potřebovali, nezbývá. Přesto se nám ledacos povedlo. Uvedu zde heslovitě jen některé výsledky. O některých se pak níže rozepíšu obšírněji.
Byla dokončena nejdražší stavba v historii Ledčic – kanalizace. Hlavní řady už koncem minulého roku. Letos byly připojeny nemovitosti v Dolánkách a pokračuje se i v dalších částech obce.
             V Ledčicích byla otevřená nová naučná stezka, vysázely jsme stovky stromů a keřů, začali s opravami a výstavbou komunikací ve východní části obce ( Lada, Vinohrady, Rafanda), byl restaurován historický smuteční kočár, darovaný obci spolkem Říp. Pokračuje se v zasíťování obecních stavebních pozemků, úspěšně pokračuje obnova státech chráněné kulturní památky – č.p. 15 na návsi. Místní škola se postupně dostává z problémů, které měla v minulosti
a díky dnešnímu kvalitnímu vedení se začleňuje také do společenského a kulturního života obce. Vynikajících výsledků dosahuje KUK – Kumštovní klub založený v roce 2007. Obec pokračuje v nejrůznějších kulturních a společenských aktivitách, které mají vesměs velmi kladnou odezvu. Už deset let v Ledčicích vychází místní zpravodaj – Ledčické novinky.
             Jak je vidět, udělalo se toho u nás hodně. Ale jak je známo práce nikdy nekončí. Je toho ještě hodně,
co by se ještě mělo zlepšit, vybudovat, vykonat. Ale nepůjde to bez pomoci zdejších obyvatel. Čím více nás na práci bude, tím lepší, větší a kvalitnější bude výsledek.

Počasí

             V poslední době světem „obchází strašidlo“ – globální oteplování. Může prý za všechno zlé. Od cyklonů El Niňo
(které tu ovšem byly už před desti tisíci lety), přes sucho v Číně a tání v Himaláji, až po záplavy u nás v Česku. Tak to alespoň tvrdí velká část klimatologů. Jejich zásluhou jsme zásobováni apokalyptickými zvěstmi o děsivé budoucnosti světa. Globální oteplování prý část zeměkoule utopí ve vodách z rozpuštěných ledovců a zbytek promění ve vyprahlou pošť. Vše doloženo čísly, z nichž vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Kdo se ale obtě-žuje bližším a nezaujatým pohledem
na vše, toho čeká velké překvapení. Za prvé: současné oteplování není mimořádně výrazné, rozhodně ne rekordní.
Za druhé: existují teorie, podle nichž se naopak začíná ochlazovat. A za třetí: pro naši část světa vždy s teplem přicházeli lepší časy. Přineslo například rozmach starověkým říším.
             Vývoj teplot se odjakživa pohybuje na jakési „horské dráze“ – chvíli nahoru, chvíli dolů. vel-kou část prvního tisíciletí našeho letopočtu vyplňovala tzv. malá doba ledová a s ní „temný středověk“. Kolem let 1000-1400 přišlo
„zhoupnutí“ opačným směrem (středověká teplá pe-rioda). Tenkrát prý bylo až o tři stupně tepleji než dnes – a vzkvétala gotika, zelenalo se Grónsko a po celých Čechách se pěstovalo skvělé víno. Doboví mravokárci našim předkům vyčítali, že žijí, příliš blahobytně, „aniž by za to Pánu Bohu dost děkovali“. Další malá doba ledová (1550-1850) potom způsobila několik období nouze a katastrofální neúrody vinné révy. Ty prý u Čechů povzbudily náklonnost k levnějšímu pivu. Kdoví? Ale jisté je, že tato doba naše předky naučila jíst velkou novinku – brambory.
             Snad teprve po odstupu času zjistíme, zda žijeme na počátku velké novodobé teplé periody, v jejím středu,
či na samém jejím konci. Možná, že se naši potomci budou „ boji proti globál-nímu oteplování“ usmívat. Zkrátka,
je až zarážející, jak málo o počasí a přírodních procesech víme, ale jak dalekosáhlé závěry na základě toho mála dokážeme vytvářet. A jen tak na okraj: na tom našem vychládajícím kusu hmoty řítícím se ledovým vesmírem, by trocha toho tepla navíc nebyla k zahození.
             To jsem ale trochu odbočila od toho nejdůležitějšího stran zápisu o letošním počasí. Toto jsou má pozorování 
v roce 2009:
Leden:
Po delší době hodně mrzlo. Bylo i 20˚C pod nulou – v týdnu od 12. do 15. 1.. 6.ledna napadlo 210 mm sněhu, teprve
19. ledna přišla obleva s 2˚C. Vývoj počasí v tomto měsíci mi připo-mněl situaci v roce 1979, kdy v noci na Nový rok
se počasí zbláznilo a z teplot +5 až +12˚C se ochladilo na -15 až -20˚C. Vím, že tehdy zamrzlo uhlí ve stovkách nákladních vagónů a te-pelné elektrárny neměli čím topit. Energetická krize a problémy v hospodářství zasáhly celou republiku. Pokulhávala doprava, byly i oběti na životech. Dvacetistupňové mrazy svíraly teh-dejší ČSSR do 10. ledna, dalších
10 dnů pak bylo -10˚C. Radost měli jen děti, protože jim „uhelné prázdniny“ prodloužily o tři týdny vánoční volno. Tenkrát jsem učila v Kralupech nad Vltavou a vzpomínám si, jak si děti musely do školy docházet pro úkoly.
Únor:
Vcelku standardní  měsíc. Teploty většinou malinko kolem nuly. 20.-22.2. sněžilo, ale 25.2 už bylo kolem +7˚C a nádherně slunečno.
Březen:
Teplý (až 12˚C,14.3.) měsíc, poměrně vlhký (15 dní v měsíci pršelo, sněžilo nebo byly srážky smíšené). Ochlazení přišlo v posledním týdnu března ( 24.3. - +3˚C).
Duben:
Tento měsíc letos nejvíce překvapil. Byl vyjímečně teplý. Celkem bylo 20 dní s teplotami přes 20˚C. Např. 11.4. bylo 23˚C¨. pro srovnání: třeba v květnu bylo takových dnů jen 17               a v červnu dokonce jen 16.
Květen:
Počasí nebylo právě sympatické. Přineslo přívalové deště, bouřky, silný vítr a kroupy (23.5. k večeru). V květnu napršelo 124% dlouhodobého normálu. Z kraje měsíce byly teploty ko-lem 15˚C (např. 4.5.jen 11˚C), od 17. pak vyšší, nad 23˚C. 21.5.jsem naměřila 27˚C, 26.5. pak 30,5˚C. 27.5. po silné bouřce, kdy spadlo 23,4 mm srážek, se ochladilo na 18˚C. Vítr a přa-háňky vydržely až do konce měsíce.
Červen:
Výrazně se oteplilo až koncem měsíce. Byl to měsíc průměrně chladný a deštivý ( říkalo se, že si duben a červen prohodily počasí). 9.5. přišel prudký přívalový déšť, kdy napršelo 32,5 mm srážek. V 7 krajích byly povodně.
Červenec:
Byl hodně zatažený a mokrý, do prázdninové idylky měl hodně daleko. Na Česko spadlo rekordní množství vody. Bylo nezvykle dusno, vzduch byl hodně vlhký. 20.7. přišel dokonce dvakrát přívalový déšť, kdy napršelo 40 mm srážek, rekordních 132% dlouhodobého normálu. Nejteplejší den byl pátek 17.7., kdy jsem naměřila 33,9˚C a čtvrtek 23.7.
se 36˚C. Ten den také přišla vichřice, která poničila břízové stromořadí před evangelickou farou. Všechny břízy (zasazené sem v roce 1948) musely být v příštích dnech pokáceny, neboť se staly nebezpeč-nými.
Srpen:
Byl horký a dusný. Nejstrašnější byl večer 17. srpna. Ve 21.05 hodin začala bouřka, jakou nikdo z ledčických nepamatoval. Hromy a blesky ze všech stran a do toho tornádo. Vzdušný vír bral střechy, lámal a vyvracel stromy. Elektrické vedení bylo místy poničené. Rychlost větrné smršti byla vyšší než 120 km/hodinu s tím, kde bouřka ničila, byl vítr ještě silnější. V Ledčicích bylo nutno opravit mnoho střech a pokácet další stromy. V srpnu bylo 11 dní se srážkami
a několik bouřek. Teploty od 23˚C do 31˚C (16.,20.,24.,25.,27.8.)
Září:
Měsíc velmi suchý, vcelku napadlo jen 10 mm srážek. Bylo převážně polojasno a poměrně teplo (např. 9.9 bylo 27˚C,
od 15. do 28.9 více než 22˚C). Přišlo tzv. „Mariánské léto“. Po sv. Václavu se podstatně ochladilo.
Říjen: 
Počátkem měsíce padl teplotní rekord: 5.10. 19˚C, 8.10. 23˚C, ale 13.10. jsme rovnou vstoupily do zimy. Foukal silný vítr, ochladilo se na 2˚C, pršelo (praktickydenně nějaká ta kapka). 16.10. dokonce začalo sněžit.
Listopad: 
Zatímco v říjnu sněžilo, listopad byl teplý. Bylo dokonce až 17˚C (19.11.)
Prosinec:
Zpočátku hezky(do 10.12. až 10˚C), 15.-21.12. sněhové přeháňky a teploty až -13˚C (20.12.). Od 22.12 oteplení (25.12. bylo -10˚C), do konce měsíce pak 0 až -4˚C. Vánoce tedy, jako už řadu let za sebou, byly „na blátě“.  Výrazně ochladit
se mělo až po Novém roce 2010.

             Na závěr tohoto pojednání o počasí zmíním jednu zajímavost. Britští meteorologové si dali tu práci a prozkoumali historické záznamy o počasí. Jejich analýza je přivedla k poznatku, že nejdeštivějšími dny v týdnu bývají úterky. Ne tedy, jak se nám často (mylně,) zdá, víkend.

Demografický vývoj

             V roce 2009 se naplnily životy následujících našich spoluobčanů:
Emmer Josef čp. 41, Kla-tovská Helena čp.72, Lipšová Zdeňka čp.203, Nedvědová Marie čp. 36, Sisák Vladimír čp. 66, Srba Stanislav čp. 187, Uher Josef čp. 147.             Čest jejich památce.
            V roce 2009 se v Ledčicích narodilo šest dětí:
Petr Haluza, Václav Hasman, Daniel Reilich, Edita Rubínová, Tereza Zahorjanová a Antony Žákovič. Přejme našim nejmenším občánkům  i jejich rodičům hodně štěstí, zdraví, klidu a pohody.
          V roce 2009 se z Ledčic odstěhovali:Bada Martin, Kopecký Richard, otec a syn Miroslavové Kvěchovi, pět členů rodiny Petržílkových (Artur, Tomáš, Aneta, Barbora, Lenka), Plicka Antonín mladší, Samuel David, Škabrahová Marcela, Šmídovy Anna, Jaroslava a Pavla, Urbanovi Milan a Lucie, Vovsová Hana a Zemanová Michaela.
           V roce 2009 se do Ledčic přistěhovali:
Blahoutovy Alžběta, Emma a Magdaléna, Botoš Štefan, Černá Barbora, Dnebovská Kamila, Hladíková Marcela, Hlavsovi Matěj, Jan a Kamila, Kádner Martin, Kastelánský Pavel, Tereza a Zdeňka, Sedláček Josef, Sedláková Kristýna, Smejkalová Stanislava, Svobodová Jana, Vrabec Marian. Ať se jim u nás líbí a ať tu všichni  zapustí opravdu pevné kořeny.
Počet obyvatelstva k 31.12.2009:    591
                                     Z toho muži:    299
                                     Z toho ženy:     292

Rozpočet obce na rok 2009:

Příjmy:    

              Daně z příjmu fyzických osob                   1 600 000 Kč
              Daně z přájmů právnických osob            1 300 000 Kč
              Daň z přidané hodnoty (DPH)                  1 800 000 Kč
              Poplatek za komunální odpad                    240 000 Kč
              Poplatek ze psů                                               12 000 Kč
              Daň z nemovitostí                                         800 000 Kč
              Odvod z výtěžku provozování                         40 000 Kč
              Správní poplatky                                              50 000 Kč
              Příjmy z vydob. Prostoru- pískovna           200 000 Kč
              Spoje                                                              170 000 Kč
              Příjmy z pronájmu pozemků                      100 000 Kč
              Příjmy z pronájmu nemovitostí                 105 000 Kč
              Příjmy ze Sběrného dvora                            25 000 Kč
              EKO KOM                                                        50 000 Kč
              Příjmy z úroků                                                30 000 Kč
              Příjmy z kopírování                                          5 000 Kč
              Přijaté příspěvky (kanalizace)               1 050 000 Kč
              Příjmy celkem:                                           7 38 000 Kč 

Výdaje: 

              Les                                                                 25 000 Kč
              Psí útulek                                                        6 000 Kč
              Silnice                                                           20 000 Kč
              Pitná voda                                                    50 000 Kč
              Spoje                                                       1 800 000 Kč
              Škola                                                          470 000 Kč
              Knihovna                                                      60 000 Kč
              Kronika                                                           5 000 Kč
              Obnova kultur. Památek                           50 000 Kč
              Rozhlas                                                     172 000 Kč
              Péče o kult, dědictví                                100 000 Kč
              Spolky a tělových, činnost                        50 000 Kč
              Sběr a odvoz komun.odpadu                260 000 Kč
              Sběr a odvoz ost. odpadu                      260 000 Kč
              Požární ochrana                                         10 000 Kč
              Ledčické novinky                                        10 000 Kč
              OZ a činn. Místní správy                      1 500 000 Kč
              Uhrazené splátky                                     417 000 Kč
              Dlouhodobě přijaté půjč.fin.prostř.       500 000 Kč
              Výdaje celkem                                       7 138 000 Kč 

              Rozpočet obce byl navržen i realizován jako vyrovnaný. Proč to nejde ve státě?

 

Veřejná zasedání OZ:

 4. 1. 2009 – Zástavní smlouva na pozemky 1004/12, 1005/9, 1591/4
                 -  Prodej pozemku parc. č. 433/13
                 -  Dodatek ke smlouvě o dílo hřiště: Přijetí dotace 1 712 240 Kč
                                                                     Zajištění finančního krytí projektu

 6. 3. 2009 – Závěrečný účet Obce Ledčice a správa o hospodaření v r. 2008
                 -  Závěrečný účet DSO Vltava a zpráva o hospodaření v r. 2008
                 -  Dodatek o déle s firmou REPRIS :
                                 - úprava termínu dokončení (prodloužení kvůli žádostem od Betoniky)
                                 - rozsah domovních přípojek (dokončit 6 tlakových a 1 gravitční)
                 -  Překlenovací úvěr (5mil Kč)od ČSOB na infrastrukturu
                                   17 rodinných domků Lada sever a Lada jih
                                   Podmínky a jištění úvěru(směnka na 2 roky, splácení po prodeji p.)
                 -  Prodej pozemků 700 Kč/m2, nezasíťovaná 450 Kč/m2
                 -  Příprava následného prodeje zasíťovaných pozemků 
                 -  Změna č.1 Územně plánovací dokumentace (Semmerlock)
                 -  Dotace a) Ministerstvo kultury  ČR na čp. 15 )1.poschodí, podlahy, schodiště)           
                                  b) Ministerstvo pro místní rozvoj – hřiště pro nejmenší
                 -  MŠ a ZŠ – kritéria pro přijímání dětí do školky
                                     - žádost o povolení vyjímky (22 dětí do MŠ)
                                     - protokol o kontrolním zjištění krajské hygien. Stanice
                 -  Žádost o prodej pozemku parc. č. 335/4 a st. p. 391 (pí Kovářová)
                 -  Diskuze: obnova Rámcového vzdělávacího plánu školy
                                     Navýšení poplatku za MŠ na 300Kč/měsíc od 1.9.2009
                                     Úklid obce po kanalizaci

29. 6. 2009 – Prodej stavebních pozemků ve vlastnictví obce, evidováno 11 žádostí o prodej
                      pozemků na výstavbu rodinných domků 
                  - Prodej pozemku parc. č. 1547/58 panu Havlíčkovi ev. č. 1
                  - Prodej pozemku parc. č. 922/8 panu Postráneckému čp. 186 
                  - Povolení vyjímky pro přijetí žáka do MŠ je podmíněno navíšením kapacity
                      sociálního zařízení
 
 3. 9. 2009   - Zprovoznění datové schránky od 1.11.2009
                   - Prodej pozemku ve výměře 219 m2 panu Sedláčkovi
                   - Dodatek smlouvy – nájemné fi VODAFON (na vodojemu)
                   - Příspěvek na postižené povodní – 10 tis. Obec Ledčice, 6 tis občané L.
                   - Potvrzení ředitelky Mgr. Sypecké ve funkci

22.10. 2009  - Komplexní pozemková úprava ( fi Georal Plzeň, Ing Aiblová, Ing Liška) okruh
                       kolem obce- zamezení erozí, rekonstrukce cest, doprovodná zeleň
                   - Zřizovací listina příspěvkové organizace – změna názvu podle novely zákona:
                       Základní a mateřská škola  Ledčice, okres Mělník, příspěvková organizace.
                   - Obecně závazné vyhlášky
                          OZV č. 1/2009  požární řád obce
                          OZV č. 1/2009 kterou se doplňuje OZV 1/2003 o místních poplatcích  
                   - Požární ochrana JZDH Ledčice
                              Velitel: L. Mládek, 5 zakládajících členů, nákup automobilu LIAZ Škoda 706
                              za 39 700 Kč od JPO Horní Beřkovice, požární zbrojnice – využití
                              čp. 44 pro potřeby JSDH.
                   - FOROB – 1 žádost o půjčku ve výši 14 tisíc Kč na úhradu kanalizace
                                               ( pan Došek čp.182)
                   - ČEZ – rekonstrukce el.vedení (do země) Ledčice střed
                   - VKM a. s. – vodohospodářský majetek ve vlastnictví obce, který by měl
                                              přejít do majetku VKM a.s.
                                              Poslední úhrada za stavbu vodovodu bude uhrazena v listopadu
                                              2009 jsou hotovy geom.plány  se zakreslením věcných břemen
                   - Kanalizační přípojky v bytovkách
                         čp. 4 - celková cena 62 380 Kč na jednu byt. Jed. 15 593 Kč, kromě
                                    p. Hoffmana ( měl spoření)
                         čp.46 – 4 m přípojky 19 492 Kč, 5 spoluvlastníků, 1 byt.jedn. 3 972 Kč,
                              2 stavební spoření
                         čp.51 – celková cena 27 565 Kč. 4 spoluvlastníci, 2 spoření, na byt.jedn.
                              6 891 Kč
                         čp.66 – cena přípojky 16 213 Kč, 4 byty, žádné spoření, na 1 byt.jedn.
                                            4 053 Kč.
                   - Špatná situace v TJ Sokol Ledčice, družstvo žáků se rozpadlo, dospělí hrají
                     na hřišti v Nové Vsi, kde platí za služby.
                     velká nekázeň, vulgarity, agresivita (za Ledčice hrají Pražáci) obec platí
                     pokuty (až 10 tisíc Kč)
                     svolat jednání funkcionářů Sokolu a zastupitelstva obce pokusit se najít
                     řešení
                   - Dotační programy kraje:
                             Pokusit se dostat dotace pro jednotku hasičů,
                             Pro ZŠ (lavice, rozšíř. Soc. zař. , nábytek do ŠJ)
                             A na čp. 15 a dětské hřišt

 8.12. 2009   -  Změna č. 1 Územního plánu obce Ledčice
                   -  Rozpočet obce pro rok 2010
                   -  Rozpočet Dobrovolného svazku Vltava pro rok 2010
                   -  Rozpočtová opatření
                   -  Prodej majetku
                   -  FROM 2010
                   -  Likvidace komunálního obpadu – v r. 2010 navýšit na 500 Kč/osoba 
                   -  Dodatek dohody s ÚP
                   -  Smlouva o dílo PIK – Vítek Praha
                   -  Inventarizace majetku obce

 

Ledčické „devítky“

             V tomto zápise se zaměřím na letopočty s devítkou na konci a události, které se k nim váží.
- r. 1349 ( 4. 4.) Zbyslav, probošt a konvert doksanského kláštera pronajímají Oldřichu Zajíci z Házemburska
s manželkou na dobu jejich života ves Ledčice za roční platbu 30 kop grošů.
- r. 1609 se pozdější majitelce Leddčic, paní Polyxeně z Lobkowicz, tehdy 43 leté, narodil je-diný syn a dědic, Václav František Eusebius, jenž se v dospělosti stal významným českým di-plomatem, politikem a mecenášem, ovšem i zapáleným podřipským patriotem a stavitelem.
- r. 1749 ledčický zednický mistr, Václav Nedbal, dokončil stavbu márnice a hřbitovní ladně zvlněné zdi kolem   místního kostela svatého Václava
- r. 1839 ( 29.11) se narodil Václav Čermák, stavitel obecní škol v Ledčicích (1186)
- r. 1869 dcera ledčického evangelického faráře Jana Kašpara, Eleonora, založila na faře opat-rovnu pro tří až šestileté děti. O rok později otevřela první veřejnou opatrovnu ve střední Ev-ropě, která sloužila svému účelu po mnoho let. Eleonora se provdala za evangelického faráře Antonéna Láta, jenž pak v Ledčicích působil plných 40 let. Jejich syn, Ludvík Lát (4.8.1875-
3.8.1947), napsal o zdejším životě knihu „na ledčické faře“
- r. 1879 Mořic Lobkowicz, tehdejší majitel 459 metrů vysoké mýtické hory Říp, nechal vel-kým nákladem na popud hospodářského spolku v Roudnici zalesnit do té doby pouze skalnaté a travnaté stráně buky, duby, břízami, javory a jasany. Na výsadbě pracovali i dělníci z Ledčic. Les se ve stejném složení dřevin udržel dodnes.
- r. 1889 byla v ledčické škole zřízena žákovská knihovna s 234 svazky, které darovala  c.a.k. okresní školní rada, bohatí ledčičtí sedláci a zdejší kupci.
- r. 1899 následkem vypuknuvšího skvrnitého tyfu nebyla několika ledčickým dětem po urči-tou dobu povolena školní docházka
- r. 1899 byl leddčický rodák, Ferdinand Císař, věrný osobní přítel t.G. Masaryka, jednomysl-ně zvolen nejvyšším představitelem Evangelické církve moravské
- r. 1919 byl v Ledčicích, pod vlivem celonárodního nadšení, ustanoven tělovýchovný spolek SOKOL, od r. 1950 TJ SOKOL
- r. 1929 (31. 1.) Zemřel evangelický farář a spisovatel, autor nesmrtelných „Broučků“, Jan Karafiát, který měl k Ledčicím hluboký citový vztah a často sem na faru dojížděl.
- r. 1929 začal ve Vlastivědném sborníku Podřipska mladý učitel z Černoučku  Josef Věromír Pleva, uveřejňovat příběhy ze života ddětí, inspirované vlastními zážitky s názvem „ Malý Bobo“. Tyto epizody předčítal dětem nejen ve své škole,
ale i přátelům na ledčické evangelické faře. Kapitoly pak upravoval podle jejich reakcí a připomínek a pozdeji je vydal jako knihu „ Malý Bobeš“.
- r. 1929 Ledčický pan řídící Kušička s učitelem Velímským a legionářem Grossem založili ochotnický a pěvecký spolek Lumír. Jeho členové se rekrutovali z podobně cílené činnosti spolku ŘIP, který se na ochotnické divadlo (kromě jiného) zaměřil už při svém vzniku r. 1897. Lumír v průběhu dlouhých let, až do svého pomalého zániku v 60. letech 20. století, připravoval pro ůedčické občany širokou škálu divadelních a koncertních představení.
- r. 1929 (v červenci) Byla zahájena autobusová doprava z Ledčic do Roudnice
- r. 1939 (18.1.)  Za účasti 65 členů se poprvé konal pohřeb (přítele Antonína Šveňhy) pod no-vým praporem Popůrného a Vzdělávacího spolku ŘIP. Prapor byl pořízen v roce 1938 u příle-žitosti 20.výročí vzniku Československé republiky.
- r. 1939 (10.3.) Byla zahájena péče o malé ledčické děti v tzv. žňovém útulku, jehož činnost se později stala základem pro místní mateřskou školu.
- r. 1939 (od 17.3.) Se i v Ledčicích, stejně jako v celém  Protektorátu Čechy a Morava, začalo na silnicích jezdit vpravo.
- r. 1949 Se stal ledčickým katolickým farářem Karel Kudr ( 17.1.1914 – 20.8.1991)
- r. 1949 (20.5.) Byl ve 13 hodin v ledčické škole přímo při vyučování zatčen kněz Antonín Bradna ( 26.11.1922 – 19.2.2006). stalo se tak na udání místních donašečů. O svém pobytu v kriminále, kde strávil plných 12 let, napsal knihu „Dvanáct zastavení“.
- r. 1949 Podle nařízení ONV v Roudnici museli žáci a učitelé ledčické školy v průběhu pěti „hledacích dnů“ prohlédnout bramborové porosty v celém lednickém katastru. Byly nalezeni dva(!) brouci mandelinky bramborové – „ineperialistického škůdce číslo jedna“. Vyhláška pro potírání žlutočerně pruhovaného „amerického“ brouka, zločinného prostředku „amerického barbarství“ pravila:„ Jest vlasteneckou povinností každého občana zúčastnit se celokrajské hledačky, aby americký brouk, posel západního imperialismu, byl v našem kraji zničen.“
- r. 1949 začala také v ledčicích, jako na jiných místech republiky, perzekuce místních sedlá-ků. Byly označeni jako kulaci a nestoudně okradeni. Byl jim zabaven majetek a netrvalo dlouho, nuceně tu vzniklo ( po vzoru světových kolchozů) JZD – jednotné zemědělské druž-stvo. Cílená likvidace sedláků nazvaná „kolektivizace“ nenácratně zpřetrhala historické svaz-ky a tradice starých podřipských rodů. Sluší se připomenout jména těch nejvíce postižených ledčických sedláků. Byly to: Jaroslav Švehla čp. 2, Josef Srba čp. 4, Jaroslav Svoboda čp. 108, Václav Justa čp. 33, Josef Voves čp. 77, Antonín Husák čp. 42, pan Pokorný čp. 50. Místní donašeči „zapracovali“ také v případě pana učitele Velinského, který musel odejít do pohraničí, nebo faráře Antonína Bradny, jenž byl celé roky vězněn. Tato zvrácená dobanesmí být ani zapomenuta, ani se nesmí vrátit!
- r. 1959 (16.1.) Při novém územním dělění repbliky Ledčice zcela mimo historické tradice, na které napeosto nebyl brán zřetel, připadly pod okres Mělník a následně pak do Středočes-kého kraje.
- r. 1959 Zemřel pan Josef Cipr (narozen 1898) ledčický amatérský kronikář, který se ve svém linkovaném školním sešitě s černými deskami snažil zachytit historii místních stavení tak, jak si je pamatoval, nebo znal z vyprávění
- r. 1959 Byl založen svaz chovatelů drobného hospodářského zvířectva v Ledčicích
- r. 1959 Byl zásluhou faráře Kudra v lednickém kostele svatého Václava instalován historizující religiozní obraz svatého Václava, jehož autorem je profesor pražské akademie, Emanuel Dítě. Obraz pocházel ze zrušené kaple Strakovy akademie v Praze, odkud byl odvezen do kaple chomyslných v H. Beřkovicích a odtud pak po čase k nám do Ledčic.
- r. 1969 Bylo do školy za sběr léčivých rostlin pořízeno pianino, dnes už vzácný historický „kousek“ vévodící pódiu školní družiny v místní škole
- r. 1989 V Ledčicích vzniklo místní Občanské fórum – Miroslav Postránecký, Milan Kučera, Josef Fric aj.
- r. 1999 – 8. 1. vyšli poprvé Ledčické novinky, obecní zpravodaj
              - 1.  5. byly otevřeny nové prostory ledčické obecní knihovny v čp. 44
              - 25. 9. byl uveden do provozu sběrný dvůr v Ledčicích
              - Byla dokončena fasáda na kostele sv. Václava
              - Byl zkolaudován ledčický vodovod
-r. 2009 – Na Ladech, Hajkově, Vinohradech a na Rafandě bylo dáno „do země“ el. vedení
            -  Bylo započato s opravou a výstavbou místních komunikací ve výše uvedenýchčástech obce.
            - Většina nemovitostí kolem 1.etapy kanalizace byla připojena na hlavní řád, 
               nemovitosti kolem 2.etapy se postupně napojují                      
            - Ledčičté přispěli finančními dary do různých charitativních sbírek v roce 2009
               (např. Tříkrálová sbírka – 1956 Kč, Povodňová sbírka 10+6 tisíc Kč, sešlo se 
               mnoho potřebných věcí do sbérky pro Diakonii Broumov, děti i dospělí našili
               několik desítek panenek pro UNICEF, z nichž každá představuje 600 Kč pro 
               očkovací program UNICEF). Naši občané mají zkrátka otevřená srdce i ruce, za což jim patří velký dík.
            - Ledčičtí si připomněli 225 let evangeliků v obci. Od roku 1784 zde působil evangelický reformovaný sbor
            - 23.5. byla v ledčickém katastru slavnostně otevřena nová naučná stezka praotce Čecha.
            -  9. 6. Navštívili naši obec Bedřich a Kristýna Kabrielovi až z daleké Austrálie.
                Pan Kabriel je vnukem Karolíny a Vladimíra Cinkeových, kterým patřil krásný 
                secesní statek čp. 15 na Ledčické návsi a který se zastupitelstvo snaží vrátit do jeho původní podoby.
            - Ledčičtí si připomněli 170. výročí narození stavitele školy v Ledčicích, Václava Čermáka ( 29.11.1839 –
              19. 1. 1920 )
            - Ledčické knihovně bylo 110 let, první zmínka o ní je ze 31.12.1899 v zápisech
              Spolku  ŘIP. Prvním knihovníkem v historii byl pan František Heran. Dalšími 
                dochovanými jmény knihovníků jsou Hádek, Antonín Jansa, Marie Sirová, Pavla 
                Nešporová, Bohumila Nešporová, Tomáš Kučera, Ondřej Kučera, Eva Kučerová,
                Michaela Justová, Milena Justová. Ddnes jsem knihovnicí já – Ivana Plicková.
                Letos byla Ledčická knihovna v soutěži Vesnice roku vyhodnocena jako
                nejlepší ve Středočeském kraji a získala dotaci 35 000 Kč. Za ně byly koncem
                r. 2009 pořízeny nové police na knižní fond.
            -  Ve stejné soutěži (Vesnice roku) byla ohodnocena také tato kronika a obec
               Za ni získala 55 tisíc korun.
            - Bylo dokončeno restaurování pohřebního kočárového vozu, který obci před
                 třemi lety věnoval bezúplatně spolek ŘIP. Rozsáhlé záchrané a udržovací práce
                 včetně písemné zprávy provedli studenti Vyšší odborné uměleckoprůmyslové
                 školy v Praze pod odborným vedením profesora Karla Štojdla. Kočár byl 
                 prozatímě umístěn v prostoru pod věží v kostele svatého Václava v Ledčicích.
             - Ledčice si připomněly 100. výročí narození místního všeobecně oblíbeného
                 rodáka, pana Miloslava Lebdušky ( 7.8.1909 – 30.1.1996 ). Byl jakousi lokální
                 celebritou. Padesát let dělal kostelníka v ledčickém chrámu sv.Václava.Třebaže
                 dosáhl pouze základního vzdělání, byl velmi sečtělý, obecně známý svým„selským rozumem“
                 a nezištnou prací pro obec, za něž obdržel krajské 
vyznamenání.
             - V průběhu roku pokračovalo zasíťování místních pozemků v majetku obce
             - Uspěšně pokračovaly práce na čp.15, chráněné kulturní památce – seces. statku
             - 6. 4. Převzal velitel v loňském roce znovuobnovené Jednotky dobrovolného
                 hasičského sboru Ladislav Mládek od generálního ředitelství HZS ČR vybavení
                 (blůzy, kalhoty, boty aj.) v ceně 44 250 Kč.ledčická jednotka byla zařazena
                 do kategorie JPO5 a evidenčním číslem  je 216 119.
             - Na výstavbu dětského hřiště pro nejmenší Ledčice získali dotaci z Regionálního 
                 operačního programu financovaného Evropskou unií v celkovém objemu 1 712 240 Kč.

Volby do Evropského parlamentu:

             Ve dnech 5. a 6. června 2009 se po celé republice uskutečnili Volby do Evropského parla-mentu. Také
v Ledčicích byl ustanoven jeden volební kresek se sídlem v budově Základní a mateřské školy ( v Tělocvičně). V naší obci se zúčastnilo 25,54% obyvatel. Počet platných hlasů bylo celkem 118.
Výsledky hlasování:     ČSSD                                     31,36%
                                        ODS                                        26,27%
                                        KSČM                                      14,41%
                                        Suverenita                              11,86%
                                        Starostové a nezávislí             5,08%
                                        Ostatní                                     11,02%

               Tato volební účast ( 25,54% obyvatel Ledčic), velmi nízká, byla obdobná jako jinde. „Na-psostý Euronezájem“ zněly palcové titulky prakticky všech novin.

Přehled kulturních a společenských akcí:

- 1. 1. 2009 Se uskutečnil už 20.ročník výstupu ledčických nadšenců na mýtyckou horu Říp. Kvůli nepříliš dobrému počasí trvalo zdolání 459 metrů více než hodinu. vrcho-lový svařák s partou kamarádů neměl chybu.
- V sobotu 31.1. se sešli členové Podporovacího a vzdělávacího spolku na své tradiční výroční valné hromadě.
- 28.2. 2009 Se uskutečnili oslavy Masopustu a První vesnická zabíjačka. Zabíjačka byla premiérová, ale podle všeobecně kladného hodnocení pravděpodobně odstartoval no-vou tradici. Statný více než dvousetkilový byl zbaven břemene pozemské pouti v čas-ných ranních hodinách za asistence prakticky všech členů zastupitelstva obce a dalších dobrovolníků. Sytá vůně vepřových specialit pak lákala stále se zvyšující počet mls-ných návštěvníků. Celý „výrobní proces“ řídil pevnou, ale laskavou rukou řeznický virtuoz , pan Antonín Škabraha. Jeho zásluhou byly v reálu vidět ukázky řeznického řemesla, ale k ochutnání byl také ovar, jedinečná „partička“tj. zabíjačkový guláš, jitrnice, 2 druhy jelítek
a skvělá „prdelačka“. Součástí této mimořádné události byl také masopustní průvod obcí, jehož „čelo“ tvořili Beřkovští
ze Šeborova následovaní suitou několika desítek originálních masek. Letos se do kostýmu obléklo o mnoho více lidí než v předchozích letech. Úspěšný den završilo posezení v místní hospodě „Na Návsi“, kde k poslechu i k tanci vyhrávali pánové Rous, Salač a Valový.
- Od 1. 3. 2009 Nacvičoval ledčický příležitostný sbor velmi populární Truvérskou mši Petra Ebena, kterou uvedl 
v premiéře 5. dubna v kostele sv. Václava. V úvodní části koncertu zazpívala sopranistka Barbora Novotná, ve druhé části vystoupil  LPS společně se členy beatové skupiny Dvořákova veranda s Trumovskou mší. Vydatnou pomocí všem účinkujícím byly pražští umělci s dirigentem Jakubem Kydlíčkem. odměnou všem amatérům i profesionálům  byl děkovný závěrečný aplaus a slov chvály nejen od účastníků koncertu, ale také v tisku ( Týdeník Mělnicko, č. 16, 13.4.2009)
-  4. 4. 2009 Se v nové klubovně školy konal kurz košíkáření – pletení z pedigu. přítomní se naučili základní techniky pletení a domů si odnesli alespoň jeden vlastnoručně vyrobený košíček nebo dekoraci.
- 30. 4. 2009 Se velké množství ledčických sešlo u filipojakubských ohňů na „pálení čarodějnic“. Škoda jen, že nepřízeň počasí zamezila plánovanému závěrečnému tanci příšer a čarodějnic.. bouřka a déšť vykonaly své.
- 16. 5. a 14.11. 2009 Byly uspořádány tradiční a velmi oblíbené zájezdy do Polska, Kudovy Zdroje. Cena zájezdu: 250 Kč.
- 23. 5. (sobota) Proběhlo otevření nové naučné stezky nesoucí příznačné jméno mýtického praotce Čecha. Oslavy zahájil koncert v kostele sv. Václava, při němž se v sopránových áriích zaskvěla Barbara Novotná s Miloslavou Fouskovou (alt)za varhaního a flétnového doprovodu Jiřího Emmera. Poté zazněla Truvérská mše v provedení Ledčického příležitostného sboru posilněného kytarovým duetem Málek-Salač. Slavnost pokračovala odhalením božích muk stojících na okraji naučné stezky, která obnovil a instaloval restaurátor, sochař Karel Meloun. Zástupce církve, páter Karel Kočí, pak „křížek“ posvětil. Velký potlesk sklidil příchod „praotce Čecha jeho družiny“ předvedený místními školáky a školčátky. Děti pak pomohli se zasazením památné lípy v těsné blízkosti restaurovaných božích muk.
Po přestřižení pásky starostkou obce Jiřinou Michovskou, byla naučná stezka předána do užívání veřejnosti. Následovala společná vycházka s odborným výkladem ( Ivana Plicková) u jednotlivých zastavení. U toho posledního „devátého“ věnovaného zdejšímu géniu loci – Řípu a praotci Čechovi, se všichni přítomní shodli na tom, že i kdyby vše kolem známé pověsti bylo jen vymyšleno, ten krásný příběh bude žít dál. Až do pozdních nočních hodin se za krásného počasí na školním hřišti hrálo a tancovalo. Účinkovala kapela Dvořákova veranda. Největší vytrvalce nakonec vyhnal přívalový déšť a kroupy. Ještěže pěkné počasí vydrželo během hlavních oslav přes den. „Pán Bůh má Ledčice rád“,
se potom říkalo po obci.
- 20. 6. od 17 hodin se konal v režii místní omladiny pod vedením Aleše Vovse 1.ročník ROCKJAMu Ledčice. Na fotbalovém hřišti Na Cikánce vystoupily rockové kapely Rádobi, Pohádkový rivajvl, Spots, Brain Drain, Sour Bitch 
a Juken.
- 8.-9. 8. 2009 Mládež společně s TJ Sokol Ledčice uspořádala zájezd na Moravu do vinného sklípku v Mutěnicích 
u Hodonína.
- 22. 8. Kynologický svaz Ledčice uspořádal „Zvířat a dětí“ s přehlídkou výcviku, po-slušnosti a obrany psů, s možností svezení na koni, soutěžemi pro děti a hudebními výstupy. Občerstvení pro děti bylo zdarma. Sobotní odpoledne
se vydařilo. Dětem se ani nechtělo domů.
- 5. 9. Mládež uspořádala taneční zábavu na hřišti. Hrál Globus band od 20.hodin.
- 5. 9. Od 14 hodin na školním hřišti proběhl Dětský den plný soutěží, her a zábavy spojený s losováním v Kole štěstí. Občerstvení pro děti bylo zdarma. Hrála Dvořákova veranda. O kladný průběh odpoledne se postaraly všechny pracovnice školy.
- 1. Září v ledčické škole proběhlo v duchu  indiánských ideí. Všech 20 dětí, které v roce 2009/2010 budou navštěvovat místní „stánek vědění“, složilo slib slušnosti, vzájemné pomoci, kamarádství a tolerance. Žákům budou po celý rok
ve školní práci pomáhat trpělivé a chápající squaw – paní učitelky Martina Sypecká, Ivana Viktorinová, a Ivana Šindelářová.
Do MŠ místo slečny Polívkové nastoupila místní rodačka, paní Jana Vraspírová.
- 19. 9. U příležitosti konání výstavy historických vozidel v Roudnici projela Lednicemi spanilá jízda veteránů. Byla
to úžasná podívaná nejen pro fanoušky motorismu, ale především pro děti a mládež.
- 27. 9.2009 Od 13. hodin zazněly v Lednickém kostele sv. Václava „Loutnové písně“ Adama Michny z Otradovic v podání ledčického příležitostného sboru pod vedením sbormistryně Miloslavy Fouskové. Sopránová sóla zpívala Barbora Novotná. Nutno podotknout že LPS pracuje teprve druhým rokem, jeho výsledky jsou víc než potěšitelné. Postupně
se vypracovává v zajímavé pěvecké „těleso“. Jen by bylo zapotřebí rozšířit jeho lidský potenciál.
- 7.11. se uskutečnil tradiční podzimní výlov rybníka na „Pod uličkou“. Účast zvědavců byla nevídaná. K prodeji byly nabízeny nejen živé ryby, ale také rybí speciality, uzené ryby a teplé i studené nápoje. Hlavně děti byly ve svém živlu.
- 11.11. od 17 hodin se sešly desítky místních i okolních návštěvníků na školním hřišti, kde byl k nebi vypuštěn „balón splněných přání“. Poté všichni prošli obcí za svitu lampiónů. Skupina Beřkovští ze Šeborova na závěr předvedla scénku o příchodu svatého Martina a o tom, jak se o svůj rudý plášť rozdělil s malým žebrákem.
- 27.11. proběhlo tradiční vítání ledčických občánků, které se koná bez přerušení od roku 1972, tedy plných 37 let. S tím se může pochlubit opravdu málokterá obec. Do ledčické proutěné kolébky letos ulehlo postupně všech šest miminek narozených u nás v roce 2009. Velký dík patřil všem účinkujícím školčátkům, kteří vystoupili s pásmem poezie i paní Janě Živné za sponzorské dary.
- Letošní advent v Ledčicích byl skutečně velmi bohatý
- 25.11. Se ve škole za odborného vedení Ivy Tomáškové, adventní věnce
29.11. Proběhl 1.adventní koncert – účinkovali skvělý Petr Zdvihal (housle),Radka Zdvihalová (varhany), Barbora Novotná (soprán). Už dlouho nebyl kostel sv. Václava naplněný spokojenými posluchači, kteří protagonisty odměnily zaslouženým aplausem. Letos byl novinkou. Strom přání, na který si zájemci pověsili své tužby zapsané na kartičky. Premiéru měl i zde umístěný restaurovaný kočár.
- 2.,3. 12. Se v místní škole peklo vánoční pečivo a perníčky.
- 5.12. Děti ze ZŠ a MŠ předvedly „Živý Betlém“, poté vystoupili místní mažoretky, přišel Mikuláš a zahrálo Podřipské žesťové kvinteto. Všem chutnal svařáček a vánoční cukroví. 
 -  6. 12. byla slavnostně otevřena vánoční výstava na evangelické faře, kterou společně připravili členové KUKu (kumštovního klubu) s dětmi ze školy a školičky. Byla zde také vyhodnocena soutěž o nejchutnější vánoční pečivo. Výstava byla otevřena každou adventní neděli od 14 di 17 hodin. Každý si tu také mohl koupit něco pro radost.
- 31.11. -3 .1. Měl ledčický KUK v Praze ve sklepních prostorách Kaple Betlémské vystaven svůj svítící „Betlém
z Podřipska“, který byl jediným zástupcem našeho regionu. A nutno podotknout, že velmi důstojným zástupcem. Dílo ledčického KUKu bylo vystaveno pod číslem 207.
- 15. a 16. 12. Proběhly veselé vánoční besídky místních školáků a školčátek
- 17.12. Se uskutečnilo předvánoční posezení Senior klubu s názvem „Vánoce nanečisto“ s pohoštěním, shlédnutím DVD s nahrávkou ledčických heligonkářů a zhruba hodinovou směsí písniček v provedení skupiny Vladimíra Poláčka
„Se zpěvem se nestárne“.
- 19.12. Ledčický příležitostný sbor uvedl Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby. Sóla zpívali: Barbora Novotná – soprán, Gabriela Kuchařová – alt, Zdeněk Čermák – bas, Jan Němeček – tenor, Jiří Emmer – varhany. Celkový počet účinkujících byl vskutku rekordní: 55, stejně tak jak posluchačů, kteří zaplnili kostel sv. Václava.
- 23.12. Členové ledčického příležitostného sboru společně s několika sty dalších účinkujících zpívaly „Rybovku“
na pražské Kampě. Byl to úžasný, těžko popsatelný zážitek.
- 24.12. od 21 hodin ledčičtí dospělí společně s dětmi zpívali v kostele svatého Václava směs vánočních koled. Potěšitelný byl fakt, že mezi posluchači převládali mladé tváře. Slovem a na varhany doprovázel pan Jiří Černý 
z Černoučku.

Ledčičtí evangeličtí faráři:

              Jak jsem se výše zmínila, v ledčicích jsme si připomněli 225 let evangeliků v naší obci. V ledčických novinkáchjsem vcelku obšírně a detailně popsala historii evangelického hnutí na Podřipsku i průběh založení sboru
v Ledčicích. V článku jsem se zmínila o evangelickém místním školství, evangelickém kostele a faře, o vzniku první dětské opatrovny ve střední Evropě i místních evangelických osobnostech. V této kronice uvedu alespoň přehled všech farářů působících v ledčickém sboru. V červenci 1996 bylo konání bohoslužeb u nás ukončeno a v březnu 1998 přeneseno do Krábčic. Letos tj. v roce 2009, byla fara i s odsvěceným kostelem prodána manželům Evě a Milanovi Kučerovým k soukromému užívání. Tak bylo završeno evangelické hnutí přesně po 225 letech. Zbyla alespoň bronzová pamětní deska nad klenu-tou vstupní branou portrétem M.Jana Husa a citátem : „ Hledej pravdu, slyš pravdu, uč
se pravdu, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu až do smrti.“


Evangeličtí faráři v Ledčicích a doba jejich působení na místní faře:

Jiří Fazekáš                             1784 – 1791
Emerich Tsider                      1791 – 1806
Štěpán Ivany                           1806 – 1832
Jan Kašpar                             1832 – 1872
Josef Kantorek                       1872 – 1912
Václav Bureš                           1912 – 1933
Dva roky sbor neobsazen
Bohumil Potměšil                  1935 – 1943
Karel Bakala                           1944 – 1950
Jaroslav Matějka                    1950 – 1957
Václav Otto                              1957 – 1964
Miroslav Pechar                     1964 – 1974
Jan Potoček                           1974 – 1977 dojížděl z Krabčic
Emanuel Vojna                     1977 – 1980 opět bydlí na faře
Miroslav Pechar                    1980 – 1984 dojíždí z Litoměřic
Kurt Bouříš                             1984 – 1996 dojíždí na bohoslužby z Roudnice pouze 1* v měsíci.

 

Zajímavosti z Ledčické historie:

- Před 105 lety ( r. 1904) byl v Ledčicích založen hasičský sbor, který patřil k nejstarším na Podřipsku. Jeho činnost
se vytratila v 80. letech 20. století. Obnovena byla opět lo-ni tj. r.2008. Velitelem se stal profesionální hasič ve výslužbě, pon Ladislav Mládek.
- Před 155 lety (27.1.1854) se v Ledčicích narodil autor memoárové knihy „Z Čech do Vídně“, kovář Josef Pšenička. Jeho strhující životní osud by vadal na zajímavý film.
- Před 75 lety (9.2.1934) zemřel v Roudnické nemocnici ve věku 35let na travu krve bývalý ledčický a posléze vepřecký učitel, Vojtěch Zdrubecký.
- Před 625 lety ( r. 1384) byla napsána první historická zmínka o ledčickém kostele sva-tého Václava, tehdy ještě gotickém. Tot ve své době významné církevní místo bylo povinováno odvádět panovníkovi ( tj. Václavu IV.) 12 grošů desátek
- Před 85 lety (od r. 1924) se za starostování pana Homolky, místního významného stat-káře, dostalo do názvu naší vesnice d, takže Lečice se od té doby píší Ledčice.
- Před 155 lety (r. 1854) nače vesnice získala úředně název Lečice (předtím Letzitz)
- Před 85 lety (1.6. 1924) byly lednice elektrifikovány
- Před 95 lety ( v březnu 1914)byly zrekvírovány pro válečné účely 2 zvony z kostela
- Před 45 lety (r. 1964) o prázdninách byla postavena autobusová zastávka s čekárnou (na Cikánce).
- Před 25 lety (r. 1984)byla ledčická knihovna přestěhována z čp.8 do čp.92 na faře
- Před 15 lety (8.6.1994) byla zahájena stavbadálnice D8 na našem katastru

 

Ohlédnutí za rokem 2009 v ČR:

              Tolik debaklů česká politická scéna nezažila už pěkně dlouho. Po celý rok 2009 se politici „snažili“poškodit dobré jméno České republiky a desabilizovat stát. ohlédnutí tímto směrem opravdu není radostné. Čechům trvalo nedlouho naučit se žít s krizí. Nakupují levnější potraviny,, méně chodí do restaurací, šetří na energiích, dovolených, zkrátka kde se dá. Z počátku roku se hodně lidí bálo války dnes se mnohem více bojí o svou práci. Hodně ledčických občanů přišlo o svá zaměstnání v Aeru na Vodolce, v Unileveru (dříve PTZ)v Nelahozevsi, zavírají podniky v Roudnici,
na Mělníku, v Kralupech. A vyhrožije se, že příští rok bude hůř. Na prodej jsou české aerolinie aj. Nikdo si svůj další život nelakuje příliš na růžovo. Nezbývá než věřit, že se co nejdříve „odrazíme ode dna“. Můj osobní názor je, že by si ti „nahoře“ měli vzít příklad v komunální politice. Tady se nerozhazuje, netuneluje, na všechno a všechny je vidět. Alespoň u nás v Ledčicích ano. Když si probírám své celoroční zápisky o tom, co se v Česku dělo, je mi hodně smutno.
Má li se česká politika ozdravit, je třeba stanovit velmi přísná pravidla pro hospodaření státu, omezit moc státu a jeho úředníků. Možná potom by zmizelo kšeftaření a skandály a neprožívala by se , díky prosazování rozhazovačnému rozpočtu, naše budoucnost.

Zmíním zde jen ty nejpalčivější a nejostudnější události roku 2009

1.1. 2009 Česko převzalo na půl roku předsednictví v Evropské unii, které to chtěli osladit
24.3. Poprvé v historii samostatné ČR ( od r.1993) padla vláda
1.4. Začal platit tzv. nehubkový zákon znemožňující zveřejňování informací z policejních od-poslechů a zakazuje zveřejnění identity obětí trestných činů.
4.,5. 4 Navštívil nový americký prezident Barack Obama Prahu, kde nastínil svou vizi světa bez jaderných zbraní
9.4. Novým prezidentem (úřednické dočasné vlády) se stal Jan Fischer, který si počíná tak dobře, že je to takové malé pozitivní zjevení v zatuchlé české politice
19.4. Zločinci hodili do domu devítičlenné romské rodiny ve Vítkově na Opavsku několik zápalných lahví. Při požáru byla nejvážněji zraněna dvouletá Natálka. Bylo to odporné, odporné a odporné. Ale ani poté se nezačali řešit příčiny extrémismu.
6. 5. Senát hladce schválil Lisabonskou smlouvu, prezident Klaus ji podepsal jako úplně poslední v EU až v říjnu
a ještě s obstrukcemi.
Květen: série vajíčkových útoků na předvolebních akcích ČSSD jako vzkaz mladých lidí na politický styl vedení strany,
30. 5  zemřel Waldemar Matuška
24. 6. Prudké deště zavinily záplavy v sedmi krajích země. 15 obětí!
Září – Propad ekonomiky nejhorší v novodobé historii Česka, zrušení voleb, skandál s udílením titulů na plzeňské právnické fakultě, papež u nás.
Listopad – Velmi plaché oslavy 20.výročí pádu komunistického režimu. Tzv. Sametové revoluce.

                 Co dodat? Už je čas na změnu!   
                                                                          Zapsala  Ivana Plicková