Česky English Deutsch Netherlands

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, spolky > Kumštovní klub

Kumštovní klub Ledčice

KUMŠTOVNÍ RUČIČKY MAJÍ SVŮJ KLUB.
JMÉNO MÁ SPANILÉ – LEDČICKÝ KUK.


V říjnu roku 2007 se několik ledčických nadšenců rozhodlo založit zcela neoficiální, dobrovolný a apolitický kumštovní klub (KUK) pro lidi nakloněné kumštu. Jeho cílem byl a vždy bude rozvoj smyslu pro umění, vkus, etiku a krásno jako takové. V klubu nehraje roli věk, vzdělání, zaměstnání, stav, společenské postavení, rasa, víra ani jiná přesvědčení „členstva“.

Kumštovní klub tak trošku navazuje na dávné „dámské kluby“, které jako houby po dešti vznikaly především počátkem 20. století. Důkazem jsou i zde uveřejněné dobové snímky ledčických „dam“, které se, jak vidno, určitě nenudily. Naopak, zaslouží náš obdiv a úctu. Jejich „denní rozvrh“ určitě nebyl takový, jako mají dnešní ženy. Přesto se dokázaly „aktivně a podnikavě“ sdružovat a starat se o tehdejší kulturní a společenské dění i osvětu všeho druhu.

Motto: „Dáma – původně paní domu, také žena z vyšší společnosti odlišující se vznešeným uhlazeným chováním, později žena vynikající po stránce mravní a rozumové, anebo zdvořilé označení ženy vůbec.“ (ze slovníku cizích slov)

Ty tam jsou dávné doby, kdy k volnému času žen a dívek patřilo pouze vyšívání, pletení či háčkování, tu a tam („nedejpánbůh“) četba. Dnešní šikulky a kumštovnice mají ve své „výbavě“ i vrtačky, štětce a barvy, kleště a tavné pistole. Řežou, brousí, hnětou, leští, barví. Stačí trochu času a drobet fantazie.

Dnes jde hlavně o to, dát dohromady lidi podobných zájmů, kteří jsou jakýmkoliv způsobem tvůrčí, nebo kteří by se chtěli něčemu přiučit, či „jenom“ smysluplně trávit volný čas. Zanedbatelné určitě není ani to, že vlastnoručně vyrobená krása, osobní originál, pak zútulní nejeden místní byt. Navíc úspěch a uznání zahřeje a zvedne sebevědomí. Jsou hodnoty, které se nedají nahradit žádnou finanční částkou. Je to lidská pospolitost, fantazie a kreativita. I v nelehké ekonomické situaci lze pookřát a obohatit se při rukodělných činnostech.

KUK už uspořádal celou sérii výstav, které zpestřily ledčický kulturní život a přinesly oživení do podřipských tradic.
Byla zde k vidění keramika, dekorační předměty, plastika, malba, sklo, práce s papírem a dalšími materiály a mnoho jiné. Některá díla si návštěvníci mohli zakoupit. Přípravám výstav bylo věnováno nemálo času, hodně příprav a veliká pozornost. Ale stálo to zato. Hezké je i to, že se lidé na vesnici alespoň občas umí dát dohromady a že pak při takových setkáních panuje dobrá pohoda.
Kdokoliv se má chuť připojit, může. Stačí zkrátka při další „akci“ jednoduše přijít. KUK je tu pro každého.
S radostí jsou přijímány všechny originální nápady zaměřené na tradiční i zcela nové výtvarné činnosti, vyzkoušené tipy, ale také neobvyklé umělecké techniky.


Když se probudí hlína
Ledčický kumštovní klub (KUK) má za sebou jen kousek „života“, ale už se může pochlubit vskutku krásnými a osobitými výtvarnými počiny. Třebaže nemá stálou „členskou základnu“, neboť je otevřen skutečně všem zájemcům, od kterých se nežádá ani pravidelná docházka, ale ani povinná účast na různorodých uměleckých technikách. Kdo chce, zkrátka přijde a když jindy nemá chuť, zůstane doma.

Největší úspěch má zatím kurz keramiky. Desítky proměn beztvaré hlíny v zajímavá a nesporně vkusná dílka už zdobí nejednu ledčickou domácnost, nebo posloužila i jako originální dárky. Obdivuhodné je i to, že někteří celkem bravurně zvládají také „hrnčířinu“ na keramickém kruhu pod laskavým dohledem paní Zdenky Davidové.
Zdá se, že KUK se stal snad dobrým a významným společenským a volnočasovým ledčickým počinem.V roce 2013 se vyplnil sen mnoha místních žen, dívek a dětí o zamýšleném zázemí pro „hlinění“ v čp. 15 na ledčické návsi.

Velkým hitem pestré nabídky v průběhu činorodých let byla malba na hedvábí, podmalba na sklo ale i drátování, práce s textilem – tzv. falešný patchwork, zdobení kraslic, květinové vazby a mnohé další „tvůrčí dílničky“, jako práce se slaným těstem, korálkování, pečení a zdobení perníčků...
Pod rukama šikovných lidí se rodí opravdu pěkné věci, často dosahující až profesionální úrovně. Téměř každý si z bohaté nabídky určitě vybere něco pro sebe. Třeba i vás obrázky inspirují a přivedou do ledčického KUKu.
A plány KUKu do budoucna? Snad jsou až neskromné – „vlastní“ dílna, kurz kreslení pravou hemisférou a podobně.
Nechcete to zkusit také? Přijďte, jste vítáni.

Co se píše o klubu