Česky English Deutsch Netherlands

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, spolky > Kronika > 2013

2013

 

Jaký byl rok 2013

            V úvodu každoročního kronikářského zápisu obvykle několika řádky shrnuji to nejdůležitější, co se v naší zemi událo. Tentokrát jsem se ocitla v opravdu nezáviděníhodné situaci, neboť právě uplynulý rok s ,,nešťastnou třináctkou´´ v jeho letopočtu rozhodně nebyl jednoduchý a nelze ho odbýt jedním či dvěma slovy. Rok 2013 byl rokem velkých pádů, velkých návratů, velkých skandálů, velkých šokujících událostí. Teprve čas ukáže, kde byla ,,dějinná pravda´´.
            Pokusím se zapsat zde pouze to nejdůležitější, měsíc po měsíci.

 

Leden – Václav Klaus se v novoročním projevu rozloučil s pražským hradem, Díky jeho amnestii z 1. ledna se na svobodu dostalo na 20 tisíc lidí a k soudu se tak nedostalo mnoho opravdu velkých ,,ryb´´. ODS – strana, kterou V. Klaus založil, se i díky tomu dopotácela k 7% výsledku v předčasných volbách.
            Prezidentské žezlo převzal v prvních přímých prezidentských volbách bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. Hlas mu 26. ledna, v druhém kole hlasování, dalo 54,8 % lidí. (V Ledčicích to bylo 140 hlasů – 54,05 %) a jeho protikandidátu Karlu Schwarzenbergovi 45,2 % (v Ledčicích to bylo 119 hlasů – 45,94 %)
Únor – 8. listopadu, v den 392. výročí bitvy na Bílé Hoře, schválila sněmovna církevní restituce (proti tomuto aktu bylo 80 % obyvatelstva ČR). Smlouva mezi 16 církvemi a náboženskými společnostmi a vládou představovanou premiérem Petrem Nečasem byla podepsána 22. 2. 2013 a zpečetila vydání majetku církvím v hodnotě 75 miliard Kč s inflační doložkou (což znamená, že může během 30 let narůst až o dalších 100 miliard). Církev dále dostane 881 staveb a 70 432 pozemků.
Březen – 8. března Miloš Zeman složil prezidentský slib a v uvítačním projevu slíbil, že bude zemi sjednocovat, bojovat s mafiemi, projevy neonacismu a podobnou část médií.
            Šéfem ČSSD se stal (15. 3.) Bohuslav Sobotka s 84% podporou členů strany.
Duben – 3. dubna (při návštěvě předsedy EU J. Bartoše) nechal M. Zeman vyvěsit na hradě vlajku EU a podepsal také dodatek lisabonské smlouvy (vznik záchranného fondu na pomoc ohroženým ekonomikám emozóny), což jeho předchůdce slušně odmítl.
            Naši politickou scénou se ,,prohnalo´´ hned několik závažných kauz (např. nařčení Andreje Babiše ze spolupráce s STB, odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů D. Hermanova, soud s exhejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem apod.).
Květěn – Slovem měsíce (možná i roku, či Slovníku českých slov) se stala VIRÓZA. Tímto slovem hradní mluvčí vysvětlili potáčivou chůzi a nepřítomný výraz prezidenta republiky Miloše Zemana, když 9. května spolu s dalšími vrcholnými představitelo České republiky navštívil Korunovační komoru a měl se poklonit Svatomartinské koruně s ostatním klenotům.
Červen – Alexandře Kiňové se 2. června narodila historicky první česká paterčata.
              Začaly záplavy, které zasáhly 970 vesnic a měst. Nouzový stav byl vyhlášen v semdi krajích ČR, evakuováno bylo přes 26 tisíc obyvatel. Povodně si vyžádaly 15 lidských životů.
              11. 6. Miloš Zeman jmenoval 65 nových profesorů, ale odmítl jmenovat historika a docenta Martina C. Putnu (silně se totiž angažoval v předvolební kampani proti M. Zemanovi a zúčastnil se pochodu homosexuálů Pratur Pride). Jmenování doc. Putna dostal z rukou ministra školství. Miloš Zeman se vzdor ústavním zákonům rozhodl, že již profesory v budoucnu jmenovat nebude.
            13. 6. přišla šokující zpráva o zadržení Jany Nagyové (tajemnici Petra Nečase a jeho přítelkyně). 16. června podal premiér P. Nečas demisi a jeho kabinet skončil. Prezident Zeman jmenoval předsedu vlády svého dlouholetého přítele Jiřího Rusnoka (21. 6.). Úřednický kabinet vstoupil do Strakovy akademie 10. 7.
Červenec – Nejvyšší soud propustil tři stíhané exposlance ODS v ,,kauze Nagyové´´ z vazby ,,kvůli jejich poslanecké imunitě´´ a navždy jejich stíhání zastavil.
Srpen – 1. srpna Rusnokova vláda zvýšila minimální mzdu na 8 500 Kč.
            Ministr kultury Balvín odvolal z funkce ředitele Národního divadla Jana Buriana (na protest tomuto rozhodnutí opustili ND někteří herci), premiér Rusnok nařídil, aby se Burian okamžitě vrátil do funkce.
            7. srpna při hlasování sněmovny nedostala vláda J. Rusnoka důvěru. V ČSSD vyhrálo tzv. Haškovo křídlo. TOP 09 vyžádalo předčasné volby. Rozpuštění poslanecké sněmovny poslanci odhlasovali 20. srpna. Prezident vyhlásil termín předčasných voleb na poslední říjnový víkend.
            13. 8. Jiří Rusnok vyhlásil demisi své vlády.
Září – Ministr financí v ,,demisi´´ Jan Fischer připravil návrh státního rozpočtu na rok 2014 se schodkem 112 miliard Kč, který vláda schválila 25. 9. a sněmovna pak 19. 12. 2013
Říjen – Švýcarský soud 10. 10. rozhodl o vině pěti českých podnikatelů v kauze Mostecké uhelné společnosti (praní špinavých peněz, vytunelování společnosti). Ze zablokovaných peněz ve švýcarských bankách nebudou uvolněny pro ČR ani nástupce MUS žádné finance.
            25. 10. začaly předčasné volky, 26. 10. bylo jasno – se ziskem 20,45 % vyhrála ČSSD, těsně za ní s 18,05 % skončilo nové hnutí ANO Andreje Babiše, třetí byla KSČM s 14,91 % (Ledčice: počet voličů 485, platné hlasy 255, 1. ČSSD – 60 hlasů, 2. KSČM – 49 hlasů, 3. ANO – 43 hlasů) Do sněmovny se ještě dostaly: TOP 09, ODS, Úsvit a KDU-ČSL.
            V této době došlo k tajné schůzce v prezidentských Lánech mezi M. Zemanem a (za zády svého předsedy Sobotky) několika členy ČSSD, z čehož vznikla výzva aby B. Sobotka podal rezignaci. Na jeho stranu se však přidaly tisíce příznivců jeho ,,křídla´´, a tak setrval ve své funkci a odejít museli ,,pučisté´´ (Škromach, Hašek, Tejc, Zimola).
            Po oslavách udělení státních vyznamenání a příležitosti výročí vzniku samostatného státu Československa
se prezident zranil a měsíc byl na invalidním vozíku.
Listopad – Českou veřejnost, podnikatele i odborníky zaskočilo rozhodnutí České národní banky (7. 11.) o oslabení koruny vůči euru z úrovně 25,70 na 27,50 korun. Podle guvernéra Singera Česku hrozil propad cen (deflace). Opatření má přimět domácnosti a firmy k většímu utrácení. Pomoci by se tak mělo i našim exportérům.
            10. 11. sjezd ČSSD jednoznačně potvrdil B. Sobotka v čele strany a odsoudil jednání ,,Haškovy skupiny´´. Prezident 21. 11. pověřil B. Sobotku sestavením nové trojkoaliční vlády (ČSSD, ANO, KDU-ČSL).
            18. 11. byl v Chomutově zastřelen podnikatel a vlivný člen místní ČSSD Roman Houska (stranický spojenec
M. Haška).
            29. 11. prezident Zeman převedl svou pravomoc o udílení milostí na Ministerstvo spravedlnosti.
Prosinec – odstupující premiér Jiří Rusnok se v náhodně se v náhodně snímaném rozhovoru v jednání sněmovny
6. 12. nechal slyšet: ,,Ty vole, teď ještě umřel Mandela. Já se úplně třepu, abych nemusel jet..´´
            11. 12. rezignoval ombudsman P. Vasvařovský, protože už nechtěl snášet laxnost politiků vůči jeho podnětům. Veřejný ochránce práv měl přitom ,,na kontě´´ úspěch typu zrušení bezplatné práce nezaměstnaných, rozšíření sirotčích důchodů, potvrzení práva obcí na protihazardové vyhlášky aj.
            13. 12. vyjednávací týmy ČSSD, ANO a KDU-ČSL schválily text koaliční dohody. Koncem prosince se dohodli
i na rozdělení křesel. ČSSD jich získá osm, ANO šest, KDU-ČSL tři.

           

            Jak je vidět,rok 2013 nebyl rozhodně jednoduchý. Prožili jsme bouře politické i bouře přírodní. Přesto byl tento rok zajímavý už tím, že se jednalo o první rok Nového věku. 21. prosince 2012 skončil cyklus dlouhý 25 627 let, který Mayové nazývali baktún. Podle indického rčení končí Železný věk a začíná Zlatý věk. Končí doba hrubého materialismu a začíná doba duchovní obnovy. Kéž bychom opravdu vkročili do nových začátků. Čas nám teprve ukáže…

 

Přehled počasí v roce 2013

            Rok 2013 byl podobně jako rok předcházející teplotně i srážkově nadnormální. Největší zvláštností tohoto roku byl mimořádně suchý červenec, dokonce druhý nejsušší od roku 1879 s měsícem úhrnem srážek jen 13,8mm.
            V noci 29. července jsme všichni zažili tropickou noc. Přes den bylo 37,8 ۫C. Z počátku velmi mírná zima v první polovině ledna (6-10  ۫C) se postupně změnila v chladnou a dlouhou, kdy ještě celý březen se choval jako zimní měsíc. Zvláštním úkazem byl výskyt ,,letního krupobití´´ již 27. dubna. Chladna nás pak trápila ještě koncem května, až bylo nutné přitápět. Nástup jara byl značně opožděn, zato léto se skutečně podařilo. Začátkem června přišly sice povodně (dobrovolní ledničtí hasiči pomáhali, kde se dalo), ale již 17. června jsem naměřila teplotu jako ve vrcholném létě: plných 36 ۫C. Červenec pak byl jedním z nejteplejších vůbec. Byla velmi malá oblačnost a proto jsem mohla zaznamenávat i dlouhý slunečný svit (317 hodin !). Ledničtí občané si užívali vysokých tropických teplot. Ve dnech 27.
a 28. 7. po řadě 36,3 ۫C a 36,9 ۫C léto vyvrcholilo 3. srpna s úctyhodnou teplotou 37,9. Léto pak vypršelo, takže rostly houby v nemalém množství.
            Podzim byl také krásný. Zvláště v říjnu bylo nádherné babí léto a ještě 20. 10. jsme v Ledčicích v podvečer zažili typickou ,,letní´´ bouřku s prudkým lijákem.
            Nástup zimy byl rozpačitý – prudké a náhlé změny tlaku zapříčinily silné větry. Sníh napadl (a udržel se) pouze ve dnech 5.-8. 12. Potom už jen pršelo, a to opravdu jen zanedbatelně (celkově pouze 1,4 mm srážek). Kromě bouřlivých větrů byly časté i mlhy. Příznačný byl výskyt dlouhých řad dní bez slunečného svitu,jak tomu bylo i několik dní v listopadu. Nejnižší teplota dne 4. 12. poklesla jen na -4 ۫C, a to je na zimní měsíc opravdu málo. Tráva zůstala sytě zelená
až do konce kalendářního roku. V tisku jsem zaznamenala opravdu zajímavé údaje, které sem pro naše potomky vypíšu.
Mě samotnou tento přehled překvapil.

-         svit Slunce: nejméně od roku 1984, kdy se začalo s jeho měřením, celkem 1507 hodin
-         jasné dny: v roce 2013 celkem 47 dní, nejvíce v červenci – 10, v lednu a únoru – 0 dní
-         mlha: 19 dní, nejvíce v prosinci 11 dní
-         srážky: 192 dní
-         relativní vlhkost: nejvyšší v prosinci a to 89 %, nejnižší v červenci – 65 %
-         mrazivé dny: 20 dní
-         teplé dny: 93 dní (alespoň 20 ۫C)
-         tropické dny: 20 (více než 30 ۫C)
-         rosa: ve 137 dnech
-         vítr: 69 dní
-         duha: 4 dny

 

Obyvatelstvo

            Celkový počet ledčických obyvatel podle záznamů OÚ v roce 2013:

                                               muži:      312
                                               ženy:       293
                                               celkem:  605

            Narození v roce 2013:

                                               Barbora Nekvidová čp. 236, narozena 2. 1. 2013

                                               Marek Vysoký čp. 221, narozen 20. 2. 2013

                                               Anežka Kubíčková, narozena 14. 6. 2013

                                               Štěpán Michovský čp. 238, narozen 17. 7. 2013

            Zemřelí v roce 2013:

                                               Josef Jarabica čp. 13, zemřel 28. 1. 2013

                                               Věra Holubová čp. 168, zemřela 27. 2. 2013

 

Jaroslav Purchart, bývalý ledčický občan, který dnes žije ve Světě pro seniory v Krabčicích, v únoru 2013 oslavil krásné 103. narozeniny. Pan Purchart se těší vcelku dobrému zdraví, pouze ho trápí problémy s chůzí. Rád si zakouří oblíbenou dýmku a popije ,,pivko´´, jak sám říká.           

            Přejeme panu Purchartovi, aby mu jeho vitalita a optimismus vydržely ještě hodně dlouho. 

            Přistěhovaní v roce 2013:

                                               Monika Antošová čp. 242
                                               Zdeněk Čelikovský čp. 172

                                               Ivan, Jiří a Dana Hájkovi čp. 239

                                               Eliška a Filip Holíkovi čp. 13

                                               Petra Hylová čp. 236

                                               Adam Jansa čp. 184

                                               Jiří Kokšal čp. 241

                                               Jindřich Kostelánský, Miluše Kubíčková a Miroslav Kačaba čp. 45

                                               Veronika Lidická čp. 228

                                               Pavel Mangetin čp. 13

                                               Zuzana, Ladislav a Štěpán Michovských čp. 238

                                               Robert Paniči čp. 78

                                               Lucie Srbová čp. 115

                                               Staňkovi čp. 45

                                               Gabriel, Veronika a Viola Svobodovi čp. 242

                                               Šárka Šejnoková čp. 13

                                               Aleš, Eliška a Štěpán Valentovi čp. 115

                                               Marek Vysoký čp. 221

            Odstěhovaní v roce 2013:

                                               Václav Došek, Eva Filousová, Václav Hasman, Pavel a Tomáš Hoškovi, Marie, Miloslav
a Tomáš Janovských, Eliška Jarabicová, Zdeňka a Pavel Kostelánských, Jaroslava Kvěchová, Adéla a Michaela Zahorjanovy, David Záruba

 

Rozpočet obce na rok 2013

            Daňové příjmy:                                7 048 000 Kč

            Nedaňové příjmy                               704 000 Kč

            Přijaté transfery                              4 113 000 Kč

            Celkem příjmy                              11 865 000 Kč

 

Výdaje:

            zemědělství                                          20 000 Kč

            doprava                                               219 000 Kč

            spoje 2499                                           95 000 Kč

            vzdělávání                                           600 000 Kč

            kultura                                                 298 000 Kč

            tělovýchova                                         282 000 Kč

            zdravotnictví                                             3 000 Kč

            územní rozvoj                                      381 000 Kč

            životní prostředí                               1 384 000 Kč

            civilní připravenost                               10 000 Kč

            požární ochrana, BOZP                     203 000 Kč

            všeob. veřejná správa                    1 794 000 Kč

            finanční operace                                 178 000 Kč

            běžné výdaje celkem                       5 467 000 Kč

            kapitálové výdaje celkem               5 310 000 Kč

            financování výdajů                           1 088 000 Kč

            celkem výdaje                                11 865 000 Kč

 

Nejdůležitější kulturní události

            Zajisté největší kulturní událostí roku 2013 (a určitě nejvýznamnější v průběhu několika posledních let) bylo otevření kulturního a společenského centra ve statku čp. 15 –U Cinků, jehož náročná renovace a dostavba byla letos právě dokončena. Slavnostní otevření památkově chráněného secesního venkovského stavení proběhlo za vskutku nevídaného počtu návštěvníků v sobotu 14. září 2013. Po krátkém úvodu (moderátorkou celého odpoledne byla paní Jana Časnochová z Černoučka) zazněla z pódia umístěného na školním hřišti Truvérská mše Petra Ebena v podání Lednického příležitosního sboru pod taktovkou Barbory Novotné a za doprovodu instrumentalistů.
            Pak promluvil paní starostka jiřina Michovská, která všechny přítomné seznámila s průběhem i financováním právě otevíraného kulturního centra. poděkovala všem dodavatelům, spolupracovníkům a dalším lidem, kteří se jakkoliv podíleli na zmíněném díle. Slova díků si jistě rádi vyslechli také všichni místní dobrovolníci a členové organizaci, kteří tak přiložili ruce k blahodárnému dílu. Ti všichni také sklidili zasloužený potlesk a slova uznání.
            Na projev paní starostky hned navázalo vyhodnocení výtvarné soutěže kterou obec Ledčice vyhlásila k 1150. výročí příchodů věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu.
            Pod vedením svých učitelek pak vystoupili místní školáci a děti z mateřské školy se svými tanečními, pěveckým
i a dramatickým příspěvkem.
            Děti na pódiu vystřídali hosté až z daleké Austrálie, Bedřich a Christiane Kabielovi společně s J. Michovskou
a Ivankou Plickovou, aby pokřtili vodou ze ,,Srbovic´´ studánky vůbec první souhrnou knihu v dějinách obce,
která se zabývá historií Ledčic a celé jižní části Podřipska. Autorkou publikace ,,Ledčice na Podřipsku v proměnách času´´ je místní kronikářka I. Plicková. Kniha ve velmi kvalitní grafice a vazbě mohla spatřit světlo světa také díky velkorysému finančnímu daru Bedřicha Kabela, jednoho z potomků stavitele statku čp. 15 – rodiny Cinkovy. Kniha
se velmi dobře prodávala (kus za 199 Kč), přičemž proběhla doslova ,,masová´´ autogramiáda.
            Zajímavé také je, že od srpna do 9. září v Ledčicích občané hlasovali, jak se má nové společenské a kulturní centrum vlastně jmenovat a prezentovat. Byly nabídnuty tři možnosti:

            U Cinků – podle rodiny, která byla se statkem od počátku spjata
            Lindovna – podle slečen (sester) Lindových, které stavení zakoupily jako konfiskát
            Patnáctka – podle čísla popisného

Do hlasování se zapojilo 146 občanů. 71 účastníků zvolilo název U Cinků, 39 hlasovalo pro Lindovnu a 36 občanů pro Patnáctku.
            A tak dům z první poloviny 19. století, jenže je posledním dochovaným původním selským stavením zachráněným díky obnově a dostavbě (a díky dotacím), se ,,vrátil´´ ke svému ,,rodnému´´ jménu a ke své secesní kráse, aby obohatil naši současnost i dobu příštích generací.
            Prohlídka statků U Cinků byla zahájena módní přehlídkou modelů z tvůrčí dílny návrhářky Petry Pilařové, která tak trochu nostalgicky, připomněla místní dámské krejčové – slečny Lindovy. Hned poté v novotou svítícím sále, kde nad jevištěm zářil nápis LEDČICE SOBĚ, už na přítomné děti čekali Včelí medvídci z Divadla Věž.
            Kateřina Michovská přítomným návštěvníkům napekla voňavý chléb, který se tady podával úplně tradičně – pěkně osolený.
            Velký obdiv a mohutný potlesk si vysloužili kynologové s ukázkou výcviku svých čtyřnohých svěřenců i vystoupení ledčického místostarosty, stíhacího pilota naší armády a leteckého modeláře, podplukovníka Josefa Millera s jeho létajícími modely.
            Po něm nastoupila ledčická jednotka dobrovolných hasičů, která předvedla svou hasičskou techniku.
            Návštěvníci měli možnost nakoupit tradiční předměty na staročeském jarmarku, ochutnat uzené klobásky, guláš, sladké dobroty atd.
            Těm, kdo zůstaly na školním hřišti vyhrávali Staročeští heligonkáři z Vrutice. Večer pak vystoupilo taneční studio Pole Dance pod vedením Lucie Mládkové a Martiny Šídové. Když se setmělo, nadchla všechny ohňová show skupiny Firelowers z Prahy. A pak se tancovalo a zpívalo za doprovodu Dvořákovi verandy.
            Ještě několik dní po slavnosti se v Ledčicích prakticky o ničem jiném nemluvilo, neboť na většinu přítomných mělo toto setkání kladný dopad, a tak už se těšili na další ,,akci´´.

 

Masopust

            V sobotu 9. února 2013 přilákala vůně zabijačkových specialit na ledčickou náves velké množství masopustních ,,maškar´´ i rozesmátého ,,diváctva´´. Je potěšitelné, že rok od roku je více těch, kteří jsou ochotni na jeden den v roce zapomenout na svou ,,důstojnost a vážnost´´ a navléknout si ten nejpodivnější a nejbarevnější kostým. Letošní masopustní veselice byla opět obohacena vyhlášenými vepřovými pochoutkami a sladkostmi vyrobenými šikovnými lednickými hospodyněmi. po průvodu masek obcí vedenou historickou skupinou Beřkovských ze Šebířova byl zakončen v upravené ledčické stodole. Tady pak zahráli místní heligonkáři k tanci i poslechu. tradiční zábava se opravdu povedla, neboť slova uznání a chvály byla slyšet z mnoha stran.

 

Ledčické kulturní jaro a léto

            Od dubna do června 2013 se v naší vesnici uskutečnilo hned několik tradičních a kulturních společenských akcí.
11. 4. 2013 – se zájemci sešli v ledčické knihovně nad svými nejmilejšími knížkami. Děti i dospělí si o nich povídali, četli zajímavé ukázky, malovali k nim ilustrace a pochutnali si na připravených dobrotách
25. 4. 2013 – ve škole proběhla beseda na téma prevence kriminality a v podvečer na stejné téma i Senior klub
1. 5. 2013 – byli do naší obce přivítáni noví občánkové
4. 5. 2013 – se uskutečnil oblíbený nákupní a poznávací zájezd do polského lázeňského města Kudowa Zdroj
19. 5. 2013 – tento den byla neděle a obec Ledčice společně s Ledčickým příležitosním sborem připravila v kostele
sv. Václava jarní koncert. Předvedla Otvírání studánek Bohuslava Martinů, Mozartovu Ave verum corpus, de Martino Signore delle cime, Ebenovu Jarní, Alleluia od Gorgona Younga a Panic angelicus Césara Francka.
            Všichni protagonisté za svůj výkon sklidili dlouhotrvající potlesk a nadšená slova uznání. je pravdou a průkazným faktem, že LPS je skvělým reprezentantem mateřské obce. Hlavní podíl na vzestupné úrovni tohoto tělesa má jeho zakladatelka Barbora Novotná.
24. 5. 2013 – zájezd dětí a seniorů do leteckého muzea ve Kbelích, jehož příjemnými a na výsost odbornými průvodci byli kosmonaut Oldřich Palčák a ledčický stíhací pilot Josef Miller. Je až neuvěřitelné, kolik zajímavostí se účastníci zájezdu dozvěděli. Po výborném obědě se ledničtí senioři ještě vydali do nedalekého zámku ve Štěnicích,
kde si prohlédli instalaci překrásných loutek a hraček i výstavu japonského drobného umění. Výlet rozhodně stál
za to a sklidil slova díků a pochvaly.
15. 6. 2013 – se na školním hřišti uskutečnilo sportovní odpoledne pro děti, které zahájilo vystoupení místních mažoretek. poté děti soutěžily v několika disciplínách a jako zlatý hřeb celého zápolení byla ,,vodní a pěnová šou´´ místních hasičů. Děti si odnášely nejen velmi pěkné ceny, ale také radost z nevšedně prožitých chvil.
15. 8. 2013 – tento den byl v naší vesnici ve znamení filmu. Už od pěti hodin ráno se ledčické hřiště Na skalce začalo zaplňovat nákladními a osobními automobily a nejrůznější technikou. Pomalu tu vznikalo malé ,,městečko´´´
s občerstvovací stanicí (lidmi od filmu zvanou catering), maskérnou, kostymérnou, mobilními záchody, rekvizitárnou, boxy pro zvířata, stanovištěm pro opravdu královské kočáry a mnohým dalším.
            Všichni, kteří jsme přišli se zvědavostí sobě vlastní podívat na ,,enkot´´ kolem natáčení klasické romantické pohádky Tři bratři pod režijním vedením Jana Svěráka, udivilo, kolik lidí se ,,na place´´ i kolem něj pohybuje. Všichni ti důležití lidé – kameramani, osvětlovači, rekvizitáři, kostyméři, architekti, maskéři, odborní poradci a kdo ví, kdo ještě, mají k ruce asistentky a ti zase svoje pomocníky. jen režisér je jeden, klapka snad také, stejně jako skripta. Filmový štáb zkrátka tvoří mnoho lidí. Píšu- li mnoho, myslím tím opravdu mnoho. A zdálo se, že se stále nic neděje, jen se dlouze čeká. Ale to je omyl. Každý má svůj úkol, pro nás ,,čumily´´ (s odpuštěním) málo zřejmý a ,,akční´´. Chvíli trvá,
než se na pole přilehlé k ledčické naučné stezce Praotce Čecha, která ve vznikajícím filmu má svou nezastupitelnou roli, navezou a do ,,panáků´´ nastavějí snopy obilí a přiženou sem ochočené husy. Aby to vypadalo dost pohádkově
a jako za starých časů. pak nastane problém, kdy se jeden z představitelů vesnického chasníka ,,pere´´ s kosou. přivolaný odborný poradce tedy radí, aby s nářadím tak nemáchal, ale snažil se sekat ,,přes patku´´. chudák sekáč netuší, co to znamená a tak přicházejí další  zasvěcené rady a několik (skoro marných) pokusů ,,posíci´´ pár klasů. Naši zkušení ledčičtí muži s pohnutelným úsměvem pozorují a znalecky poznamenávají, že by úkol zvládli ,,levou zadní´´,
jen kdyby se k tomu někdo pustil.
            Na plac postupně přicházejí další účinkující – malé husopasky, pohrabovačky, vazačky snopů a pak mladý muž vedoucí na provaze velikánské zvíře. A tehdy jsem poprvé v životě viděla živého vola. Tedy, abych byla přesná, volů jsem v životě potkala několik, ale tohoto opravdového ještě nikdy. Opravdu mě překvapilo, jak obrovský je to tvor. Doslova tank živočišné říše. Všechny nás rozesmála poznámka místní babičky, která svou vnučku poučovala, tenhle vůl je opravdu velký a že bude asi chovný. Na což zareagoval jeho ,,páníček´´ se slovy: ,,Jedinej chovnej jsem tady já.´´
            Po dlouhých minutách pod pražícím sluncem, kdy se zkoušelo to a ono, kdy jeden z asistentů dokonce předskakoval jedoucí kočár (to aby se s tím skutečným nemuselo ,,vendlovat´´ sem a tam), aby ,,jásající´´ vesničané věděli, kdy a jak mávat panu králi, který už kamera ,,pojede na ostro´´, bude v tom kočáru sedět. po nějaké
té půlhodince, kdy už konečně každý ví, co a jak, auto přiváží od cateringu herce Davida Matáska a Kamila Halbicha.
Ti po náležitém ,,došlechtění´´ kostymérkami nasedají do kočáru. Jan Svěrák vykřikne: ,,Akce!´´ a my se staneme svědyk natočení několika okamžiků filmu – Všechno se opakuje a poté znovu.
            Naše divácké řady začaly pomalu řídnout, až jsme nakonec odešli všichni. Unavení, spocení a plní dojmů.
Jak se výpravná pohádka povedla, se dovíme až příští rok (prý v květnu bude premiéra). Ledčice budou uvedeny titulcích. naši naučnou stezku lemovanou mladou alejí stromů si vybral sám pan režisér, když ji z dálnice viděl v celé její kráse. Jak se mi svěřil lokační manažer Martin Vihouš, doslova prý řekl: ,,Tuhle cestu chci, ta je ta pravá!´´ Tak ji má a navěky
ji zvěčnil na filmový pás. Jen náš magický Říp se do filmu nedostane. Jeho monumentální krásu nahradí zámek Hluboká. Inu, dějí se věci..

 

Ledčický kulturní podzim

            Ve společenském a kulturním centru byly zahájeny pravidelné kroužky keramiky. Dospělí se scházejí každé pondělí od 17:30 do 20 hodin, děti pak v pondělí (16 – 17,15 hod.) a v sobotu i s rodiči (dopoledne).
15. 10. 2013 – Senior klub U Cinků s prohlídkou místního muzea, vyprávění o hradu Jevíně a s občerstvením. Místní senioři velmi chválili krásně opravené a využité prostory původního statku i novou přístavbu sálu, terasy, dílny pro volnočasové aktivity, kočárovou, sociální zařízení apod.
            Další setkání dříve narozených spoluobčanů se uskutečnilo 10. prosince, kdy se U Cinků povídalo a zpívalo
při harmonice.
10. 11. 2013 – proběhlo zábavné odpoledne pro děti otevřené divadelním představením PIKY, PIKY NA HLAVU po kterém proběhla výstava zdobených dýní a jejich vyhodnocením. Sváteční chvíle byly propjaty lampiónovým průvodem
a vypouštění lampiónových štěstí
11. 11. 2013 bylo založeno nové občanské sdružení PODŘÍPÁČEK, které si vytklo za cíl nejrůznější výtvarné, rukodělné, pohybové, taneční a další aktivity. Mladé ledčické maminky tak chtějí svým dětem připravit takové zážitky a společné prožitky, které je ,,hrou´´ naučí poznávat základní lidské hodnoty a povede je ke kvalitním využíváním volného času
16. 11. 2013 – U Cinků poprvé proběhlo tradiční vítání nových ledčických občánků

 

Ledčický advent

5. 12. 2013 – od 18 hodin se na zaplněné návsi odehrál příběh o narození Ježíška. Živý Betlém s velikým hereckým nasazením předvedli místní školáci a jejich mladší ,,kolegové´´ z mateřské školy.
            Za krásných žesťových melodií byl poté rozsvícen náš společný vánoční strom, všichni jsme si zazpívali koledy, ochutnali vánoční cukroví napečené místními ženami, zavoněl svařák a káva a dětem svatý Mikuláš se svou družinou rozdal ,,pravé nebeské cukrovinky´´.
7. 12. 2013– U Cinků se uskutečnila Mikulášská diskotéka, při které pekelně řádili ledčičtí děti, čertice a čertíci. Soutěžilo se o pěkné ceny.
14. 12. 2013 – LPS v tento den uvedl dvakrát Českou mši vánoční. Nejprve ve velvarech a poté v Ledčicích. tentokrát účinkovalo více než pět desítek sólistů a instrumentalistů. tak bouřlivý potlesk za svůj skvělý výkon toto těleso ještě nezažilo.
24. 12. 2013 – tradiční setkání ledčických spoluobčanů a zpěv koled v kostele sv. Václava. Všichni si tradičně popřáli ,,Šťastné a veselé´´. Překvapila hojná účast mladých.

 

Ledčické novinky

            V letošním roce 2013 vyšla čtyři čísla už čtrnáctého ročníku lednického obecního zpravodaje ,,Ledčické novinky´´. Takovým úspěchem a takou tradicí se může pochlubit jen málokterá ledčická vesnice. Všechna vydání jsou zdarma poskytována všem místním domácnostem, spřízněným institucím, okolním kronikářům apod. Veškerá ,,vydaná´´ čísla LN jsou k dispozici také na webových stránkách Ledčic.

 

Škola

            Jsme rádi, že ani ledčická základní škola, ani zdejší mateřská škola se nepotýkají s nedostatkem dětí, jako mnohé jiné školy – malotřídky.
            V roce 2013 do ZŠ docházelo 27 žáků, do MŠ pak 22. Naopak, letos byla kapacita MŠ navýšena o 3 místa (od 1. 9. 2013). Školáci chodí do ledčické školy velmi rádi. Není divu, protože pani učitelky přicházejí s neotřelými nápady
a pro své svěřence připravují vskutku pestrou a zajímavou výchovně vzdělávací činnost. Rok 2013 byl např. celý v duchu Putování po světadílech, kdy budou všichni společně poznávat krásy Země.
            Děti se zapojily do kampaně Zasaď strom pro mír (20. 9.  na školní zahradě zasadily lípu, jako symbol života
a čistoty ovzduší) a získaly certifikát. Protože školních aktivit letos bylo opravdu mnoho, zmíním se jen o těch nejdůležitějších.
            Například 11. 10. 2013 uskutečnily děti dobrovolnou akci ,,72 hodin – ruku na to!´´, kdy sbíraly po vsi starý papír
a nepotřebné drobné elektrospotřebiče.
            24. 10. 2013 do Ledčic zavítal speciální E.ON ENERGY TRUCK – zvláštní vozidlo vybavené didaktickými pomůckami, kde se žáci dozvěděli jak vzniká elektrická energie (od výroby do zásuvky) a že její zdroje nejsou nevyčerpatelné.
            Opravdu záviděníhodné je setkání ledčických dětí se světově uznávaným českým cestovatelem a fotografem Jiřím Kolbabou, který o své práci hovořil s nelíčeným nadšením a obdivem k přírodě a Zemi jako takové.
            Jinak děti už tradičně navštívily několik divadelních představení, připravily Vítání jara, různá veřejná vystoupení (mnohá i mimo naší obec), soutěžily na dopravním hřišti, posílaly příspěvky o práci školy do regionálního tisku, průběžně se seznamovaly formou her a soutěží i ,,projektů´´ s nejrůznějšími zeměmi světa, ochutnávaly ,,světovou´´ kuchyni a ovoce, či zeleninu, na webu školy prezentovaly svoje ,,tvořeníčko´´, byly si zabruslit na zimním stadionu
v Roudnici nad Labem, uspořádaly vánoční nadílku a vánoční besídku pro rodiče. Byly i ve škole v přírodě, tentokrát v Penzionu Červená Karkulka ve Smržovce.
            Jak je zřejmé, naši školáci se rozhodně nemají čas nudit. A to je dobře.

 

Ledčičtí hasiči

            Není praktický možné zaznamenat a kronikářsky opracovat každou událost, která se v průběhu toho kterého roku ve vesnici stane. Přesto bych považovala za velmi neprocesuální, kdybych se alespoň krátce nezmínila o ledčické Jednotce sboru dobrovolných hasičů. Třebaže byla znovuzřízena v roce 2009, už si získala značné renomé.
            Na příklad když 9. 5. 2013 (a přesně o měsíc opět) zasáhly naši obce přívalové deště, ktré způsobily značné škody ve vytopených staveních manželů Živných, Kvěchových, Pobertových a Marešových, včetně sklepů u Friců
a přístavbu v čp. 53, podíleli se na odstraňování škod právě naši hasiči. Mimo to, také vyčistili propustě a uklízeli
(za pomoci některých spoluobčanů) také náves a další veřejná prostranství zatopenou vrstvou bahna. Voda a bláto zaplavily i nové hřiště, takže zdejší herní dominantní prvek – koráb Černá perla - ,,plul´´ ve vzniklém ,,jezeru´´.
            Doslova ve dne i v noci ledčičtí hasiči prokazovali svou solidárnost a pomáhali při likvidaci povodňových škod
ve Veltrusech, Nové vsi, Ouholicích a jinde. Jejich soucítění a sounáležitost s postiženými lidmi se pro ně tak stala účinnou psychickou pomocí. Za to našim (ve směs mladým) hasičů patří obdiv, vděk a hluboké morální ocenění. Stejně rychle a obětavě ledčičtí hasiči (společně s kralupskými, mělnickými a kladenskými profesionály) zasahovali při požáru rodinného domu čp. 224 v Ledčicích dne 4. 11. 2013. Uvnitř domu se nalézala paní Marta Králová, která byla následně předána do péče záchranné služby.
            O dalších aktivitách JSHD Ledčice jsem zmínila na jiných místech tohoto kronikářského zápisu pro rok 2013. Pokud je mi známo, na Facebooku je založen ,,profil´´ ledčické JSHD od 28. 9. 2013

 

            Rok 2013 byl hodně náročný. Pro nás všechny. A tak přeji úplně každému, ať ten další rok je lehčí o to, co nás letošní naučil. Pohodu a lásku všem lidem dobré vůle –
                                                                                                                     Ivana Plicková