Po zřízení terezínského ghetta za II. světové války byli zemřelí židé pohřbíváni v samostatných hrobech v Bohušovické kotlině, kde postupně vznikl židovský hřbitov. Od 7. září 1942 bylo zprovozněno…
V roce 1955 byl na východním okraji židovského hřbitova v Terezíně postaven památník k uctění památky obětí vězňů, kteří zahynuli za nacistické hrůzovlády v terezínském ghettu v letech 1941 -1945.…
Terezín jako vojenské město sloužilo svému účelu i za I. světové války. Bylo zde umístěno množství vojenských jednotek a v Terezíně a jeho blízkém okolí byly zřízeny vojenské zajatecké tábory,…
U židovského hřbitova v Terezíně bylo vybudováno pietní místo s monumentálním pomníkem. V roce 1977 sem byly uloženy exhumované pozůstatky 49 vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Terezína…
Na severním okraji Terezína v prostoru Litoměřické kotliny bylo hned po ukončení II. světové války vybudováno na břehu řeky Ohře pietní místo připomínající utrpení lidí vězněných v terezínské…
Nízké zalesněné návrší, které ohraničuje Verneřickou kotlinu v Českém středohoří. Na dříve holém vrcholu stávala Hundorferova bouda s triangulační věží, která se využívala jako rozhledna. Již v roce…
Po ukončení II. světové války bylo rozhodnuto zřídit v Terezíně památník s cílem zachovat a udržovat pietní místa ve stavu v jakém byla v době nacistické poroby a jako připomínku na utrpení lidí…
Ve Smetanových sadech v Terezíně stojí kruhový sloupový prosklený pavilon, který připomíná tradice 42. pluku granátníků a jejich bojové úspěchy ve více jak 180 bitvách. Byla to první vojenská posádka…
Socha od Aleše Veselého vznikla na žádost Evropského židovského kongresu k uctění památky židovských obětí za II. světové války. Socha stojí poblíž židovského hřbitova v Terezíně. Nad vypouklou…
Železniční vlečka z Bohušovic nad Ohří do Terezína je spjata se zřízením židovského ghetta na konci roku 1941. Vlečka byla zprovozněna v polovině roku 1943. Nejprve se po ní přepravovalo zboží a…